karacsonyi fotozoas
Kezdőlap Blog

Apró mocsári teknős bébikkel is találkozhatunk az utakon

0
Frissen kikelt mocsári teknős Tiszaalpáron 2024. április 28-án - Fotó: Kiss Mónika - knp.hu
Tavasszal is bukkanhatunk apró, a tojásból frissen kikelt mocsári teknősökre, annak ellenére, hogy elvileg augusztus-szeptemberben kelnek ki a tojásból – hívja fel a figyelmet a csepp páncélosokra a Kiskunsági Nemzeti Park

Könnyű dolgunk nincsen, mivel ilyenkor akkorák, mint egy 20 Ft-os, még gyalogosan is könnyen rájuk lehet taposni. Ezért, ha lehet, tavak és holtágak környékén alaposan nézzünk a lábunk alá.

Mint írják, hazánk egyetlen őshonos teknősfaja, a mocsári teknős az áprilisi párzást követően május végén-júniusban (vagy akár még júliusban is) rakja le a tojásait a víztől meglepően távol, több száz méterre. Tojásainak kiköltését a nap melegére bízza, ezért gyorsan felmelegedő, homokos helyet keres, amit gyakran csak az otthonát jelentő víztől távolabb, akár egy-két kilométerre talál.  A kisteknősök nagy része augusztus-szeptemberben kel ki és azonnal a víz felé igyekeznek.

De akkor most miért is kelnek ki?

Ha nem elég forró a nyár, vagy hamar fordul hűvösre az idő szeptemberben, esetleg túl későn rakta le az anya a tojásokat, akkor

a kicsik a tojásban vészelik át a telet és csak tavasszal bújnak ki, ha már kellően meleg az idő.

A tiszaalpári Nagy-tó felé igyekvő kisteknősök – Fotó: Kiss Mónika – knp.hu

Ezért fordulhat elő, hogy tavak, holtágak környékén most is bukkanhatunk aprócska páncélosra. Semmiképpen se vigyük haza a kerti tóba, mert védett faj! Alapvetően megmenteni sem kell, az ösztöne elviszi őt a vízhez.

Ha úton találunk rájuk, azzal viszont segíthetünk, ha elvisszük őket onnan a legközelebbi természetes vízhez.

Mivel akkorák, mint egy 20 Ft-os, még gyalogosan is könnyen rájuk lehet taposni, ha nem vesszük észre. A mocsári teknősök élete azonnal egy hosszú, veszélyes meneteléssel kezdődik, amely sokuk számára hamar véget is ér. Túlélési esélyeiket javíthatjuk, ha az úton történő gázolástól, eltaposástól megmenekítjük őket.

A mocsári teknős védett faj, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

KNP

 

 

Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban

0
Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban - Fotó: https://www.facebook.com/szegedivadaspark
Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban, a néhány napos csemete felcseperedését a látogatók is figyelemmel kísérhetik a kifutóban – közölte az intézmény közösségi oldalán szombaton.

A tevekanca, Böbe már gyakorlott szülőként gondozza legújabb kicsinyét, aki május 1-jén jött a világra. Ahogy a többi patás állat, a tevék is fejletten születnek, és pár órásan fel tudnak állni. Most is ez történt, így az őket figyelemmel kísérő gondozóik megnyugodhattak.

Kétféle teve él a Földön, az egypúpú (Camelus dromedarius) Afrikában, a kétpúpú (Camelus bactrianus) Ázsiában. A Szegedi Vadasparkban ez utóbbi háziasított változatát tartják.

A súlyosan veszélyeztetett vad kétpúpú tevékből mára már ezernél is kevesebb egyed él a természetben: Mongólia és Északnyugat-Kína sivatagos területein. Csakúgy, mint vad őse, a háziasított teve is jól alkalmazkodott a szélsőséges időjárási viszonyokhoz, így a szélsőséges hideget és meleget, a szárazságot egyaránt jól tűri.

A kétpúpú tevék a tavaszi időszakban vedlik le a téli bundájukat, a szőrcafatok miatt sokszor betegnek gondolják őket ilyenkor a látogatók, pedig csak készülnek a nyárra. A nőstény teve egy utódnak ad életet 13 havi vemhesség után, a csikóját egy-másfél éves koráig neveli.

A tevék a Szegedi Vadaspark látogatóinak kedvencei közé tartoznak, többször születtek már csikók a vadasparkban. A csikók közül akadt olyan, – hogy szokja az emberek közelségét – gondozója vezetésével sétákat tett a vadaspark útjain. A szegedi vadasparkban az óvilági tevék mellett valamennyi dél-amerikai rokonuk is megtekinthető: a veszélyeztetett és félénk vikunya (Vicugna vicugna), a termetes guanakó (Lama guanicoe), valamint a két háziállat, a szelíd alpaka (Vicugna pacos) és láma (Lama glama).

MTI

A felelős macskatartás kulcsfontosságú az Év Emlősének fennmaradásához

0
Európai vadmacska kölykök (Felis silvestris silvestris) - Kép: pixdaus.com
Számos magyar macskatartó ismeri, ennek ellenére mégsem gyakorolja a felelős macskatartás elveit, további veszélybe sodorva ezzel a fokozottan védett vadmacskákat – derült ki a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet, az ELTE Etológia Tanszék és a Budakeszi Vadaspark egyedülálló közös kutatásából, amely a rangos Biological Conservation szaklapban jelent meg.

Minden hazai természetkedvelő örömmel figyelt fel a hírre, mely szerint 2024-ben az európai vadmacska (Felis silvestris) lett az Év Emlőse Magyarországon, ez ugyanis számos lehetőséget teremt arra, hogy jobban megismerjük ezt a rejtőzködő, fokozottan védett macskafélét és a fajt érintő veszélyeket.

A vadmacska napjainkra már teljesen vagy csaknem teljesen eltűnt Európa országainak jelentős részéből, melynek hátterében elsősorban az élőhelyvesztés, az élőhelyek emberi hatásra történő átalakulása és az országúti elütések állnak.

Európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) – Kép: wikimedia.org

Ezeken túl hat rájuk egy kevésbé köztudott, de annál jelentősebb veszélyforrás is: a szabadban kóborló, elvadult házimacskák. Azok ugyanis egyfelől komoly táplálék-konkurensei a vadmacskáknak, a velük történő hibridizáció pedig a vadmacska-állomány genetikai feloldódását is okozza.

A faj hazánkban szerencsére még jelentősnek mondható populációval rendelkezik, ám ennek java része az ember által erősen bolygatott, feldarabolódó élőhelyeken kénytelen boldogulni.

A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet, az ELTE Etológia Tanszék és a Budakeszi Vadaspark szakemberei egy átfogó kutatás keretében ennek kapcsán arra voltak kíváncsiak, hogy a magyarok milyen ismeretekkel rendelkeznek a vadmacskákat érintő veszélyekkel és a felelős macskatartási szokásokkal kapcsolatban, és mindezekhez képest milyen elvek szerint tartják a macskáikat.

Házimacska – Fotó: Pixabay

A mintegy 1.300 válaszadó, köztük közel 1.000 macskatartó megkérdezésével megvalósult kérdőíves felmérés számos aggasztó jelenségre világított rá. Kiderült például, hogy

a válaszadók többsége épp a házimacska jelentette veszélyt tartja a leginkább elhanyagolhatónak a vadmacskákat fenyegető tényezők sorában. Emellett jelentős hányaduk a házimacskát még mindig „fogyóeszköznek”, ház körüli egerészőnek gondolja, sokan pedig nem is tesznek lépéseket sem saját macskáik biztonsága, sem pedig a vadvilág, benne a vadmacskák megőrzésének érdekében.

Szerencsére születtek biztató eredmények is, hiszen sok válaszadó nemcsak ismeri a felelősségteljes macskatartás elveit, hanem ezeknek megfelelően is tartja kedvencét. Sokan viszont (még a biológiai és vadgazdálkodási ismeretekkel rendelkező válaszadók közül is) hiába vannak tisztában a felelősségteljes macskatartás elveivel, a gyakorlatban ennek épp az ellenkezőjét teszik.

Vadcirmos – Fotó: Demjén Tamás – MATE

Mivel hazánkban nincs egyéb hatékony intézkedés a természetes élőhelyeken élő és kóborló elvadult házimacskák korlátozására, a megmaradt vadmacska-állomány házimacskák elleni védelmében jelenleg csak a legális vadászatra lehet számítani. A Biological Conservation folyóiratban közölt kutatásból ugyanakkor az is kiderült, hogy a kóborló házimacskák eltávolítása épp azokon az (apróvadas) vadászterületeken gyakoribb, ahol egyébként kevés vadmacska él. Ehhez képest a nagyvadas, zárt erdős vadgazdálkodási területeken kevés házimacska elejtését jelentik, holott itt él a vadmacskák számottevő része. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a kóbor házimacskák vadászatának oka a földön fészkelő madárfajok és kistestű emlősfajok védelme. A helyzet összetett, hiszen a fokozottabb házimacska-kontroll a vadmacskákat egyszerre védi és akár veszélyeztetheti is.

Az eredmények alapján a kutatók mind a vad-, mind a házimacskák viselkedésének és ökológiájának realisztikusabb és mélyebb megértésére buzdítanak, ami segítheti magasabb állatjóléti standardok kialakítását, továbbá a vadmacska-állomány hatékonyabb védelmét is.

MATE

Szombaton rendezik meg a felelős állattartás napját a Rex Állatszigeten

0
Kép: rex.hu
A Rex Kutyaotthon Alapítvány szombaton rendezi meg a felelős állattartás napja elnevezésű rendezvényét a Rex Állatszigeten, ahol kutyabemutatókkal, lovas foglalkozásokkal, kincskereső játékokkal, interaktív élő állatos gyermekelőadással, postagalamb-bemutatóval és kézműves programokkal is várják az érdeklődőket.

A családi napra olyan programokkal készülnek a szervezők, amelyek fókuszában az állatok állnak és amelyek segítik a szórakozva tanulást – áll a szervezet keddi közleményében.

Az egész napos rendezvényen félóránként kennellátogatások indulnak, ahol a gondozók kíséretében meg lehet nézni a gazdára váró kutyákat, az állatsimogatóban pedig a társállatokat lehet megismerni. A helyszínen jelenleg a vadudvar átépítése folyik, ahol még több magyar állatfaj megismerésére nyílik majd lehetőségük a látogatóknak.

Részletes program: ITT

Kép: GettyImages

Az alapítvány több mint három évtizede oktatja a gyermekeket a felelős állattartás alapszabályaira, tavaly mintegy 1500 óvodás és kisiskolás vett részt tematikus programjaikon. A közlemény idézi Király Pétert, a szervezet alapítóját, aki bízik benne, hogy a tematikus kiállítások, interaktív bemutatók segítenek abban a látogatóknak, hogy még tudatosabban és felelőségteljesebben viszonyuljanak az állatokhoz.

MTI, rex.hu

 

Medvebocsokat rángattak le egy fáról Amerikában, csakhogy fotózkodhassanak velük

0
Képünk illusztráció - Fekete medve vagy baribál (Ursus americanus) bocs - Fotó: Adobe stock
Döbbenetes, de igaz. Ide jutott az emberiség mára. Észak-Karolinában emberek egy csoportját kapták rajta, amint két medvebocsot rángatnak ki egy közeli fa alacsony ágai közül, hogy szelfit készíthessenek az állatokkal.

Április 18-án az észak-karolinai vadvédelmi hivatal munkatársai a Buncombe megyei seriffhivatal kérésére vonultak ki egy olyan helyszínre, ahol egy szemtanú lefilmezett egy hatfős csoportot, amint medvebocsokat rángatnak le egy fáról, hogy szelfizhessenek velük – írja az IFL Science nyomán az Index. 

Mindkét medvebocsnak sikerült elmenekülnie a csoporttól, de az egyikük állítólag megharapott valakit. Az egyik bocsot később megtalálták, és egy rehabilitációs központba szállították, addig ott is tartják, amíg elég idős nem lesz, a másik állatot jelenleg is keresik.

Ashley Hobbs, az NC Wildlife’s Resource Commission BearWise koordinátora elmondta, hogy a megtalált bocs rémült volt és reszketett.

Átkutattuk a területet a második bocs után, de nem találtuk meg. Reményeink szerint sikerült visszatalálnia az anyjához, mert egyedül nem élne túl ilyen fiatalon

– mondta James Tomberlin, a hegyi műveletek felügyelője.

Képünk illusztráció – Fekete medve vagy baribál (Ursus americanus) anya és kölykei – Fotó: unsplash

Az amerikai fekete medvék szinte egész Észak-Amerikában megtalálhatóak. A nőstény medvék gyakran hagyják a bocsaikat valahol biztonságban, például egy fán, amíg táplálékot keresnek, de később visszajönnek értük. A medvebocsok megérintése vagy etetése az emberhez való hozzászokást okozhatja, illetve az anyamedve elhagyhatja a kölykeit, ezért sem szabad a vadon élő állatokat megközelíteni.

Az évnek ebben a szakában bújnak elő odujukból az anyamedvék a bocsaikkal. A kicsik ilyenkor ismerik meg a világot, sebezhetőek és még nagyon függnek az anyjuk védeémétől és táplálásától

– mondta Colleen Olfenbuttel felügyelő. Hozzátette, hogy aki megpróbál egy medvebocs közelébe menni, nemcsak az állat, hanem a saját biztonságát is veszélybe sodorja, mivel ha az anyamedve nincs túl távol, akkor bizony meg fogja védeni a bocsát vagy bocsait.

Képünk illusztráció – Fekete medve vagy baribál (Ursus americanus) – Fotó: Flickr

Ugye, nem kell elmagyarázni mit jelent, ha egy majd 200 kilogrammos állat nekünk jön?!

És akkor a gyöngyszem:

Muflonbárányok születtek Miskolcon

0
Cuki muflonbárány Miskolcon - Fotó: miskolczoo.hu
Miskolc környékén, a Bükkben kirándulva időnként birka bégetés hangjára lehetünk figyelmesek. Nem juhokat legeltetnek azonban a hegyekben, hanem muflonok élnek ott. A hazai fajokat bemutató területen velük is meg lehet ismerkedni – írja az Miskolci Állatkert.

Ráadásul most két bárányt is meg lehet figyelni. Az egy hónapos fiatalok már a sziklákon is bátran követik a felnőtt állatokat.

Muflonok Miskolcon – Fotó: miskolczoo.hu

muflon (Ovis musimon) eredetileg csak Szardínián, Korzikán és Ciprus területén élt, de vadászati célból Európa számos országába, így hazánkba is betelepítették. Az első állatok a 19. század második felében a Felvidékre kerültek, de ma már minden középhegységünkben, így a Bükkben is előfordul.

Muflonok Miskolcon – Fotó: miskolczoo.hu

A muflon és a házi juh kapcsolatáról sok elmélet létezik. Egyesek szerint a muflon a háziasított juh őse, míg mások szerint a muflon a háziasítás egy korai fázisában kialakult juhfajta. A bárányok – általában 1, ritkán 2 utód – 5 hónapos vemhesség után jönnek a világra.

Emufióka is cseperedik a Nagyerdő fái alatt

0
Cuki emufióka Debrecenben - Fotó: zoodebrecen.hu
Folytatódik a tavaszi bébibumm a Debreceni Állatkertben, ahol néhány év után ismét fióka kelt ki az emuknál mintegy 8 hét tojásban eltöltött időt követően. A napokban világra jött, egyelőre ismeretlen nemű és csíkos rejtőszínű apróság még jó ideig élvezi majd a kiköltését is végző apja gondoskodását, de már egyre nagyobb önállósággal fedezi fel vadregényes kifutóját, ahol a teljes családot meg lehet tekinteni – olvasható az állatkert oldalán

Az Ausztráliában őshonos emu a strucc után világ második legnagyobb madara, ám azzal ellentétben nem annyira vad és rossz természetű.

Cuki emufióka és a méretek – Fotó: zoodebrecen.hu

Nagyon kitartó futómadár: bár röpképtelen, hatalmas távolságokat képes megtenni fáradhatatlanul. Gyűrűzött példányok akár 500 km-re is elvándoroltak a gyűrűzés helyétől. Emellett kiváló úszók, széles folyók sem jelentenek számukra számottevő akadályt. Az esős időszak kezdetével szárazabb vidékre vonulnak költeni, a költési időszak leteltével pedig visszavándorolnak.

Cuki emufióka Debrecenben – Fotó: zoodebrecen.hu

Nappali madár, de a hajnali és a kora esti órákban a legaktívabb. A nap legnagyobb részét táplálkozással tölti.

Gyűrűsfarkú maki dömping Debrecenben

0
Gyűrűsfarkú makibébik Debrecenben - Fotó: zoodebrecen.hu
A Katta-sétány mindig kíváncsi és játékos lakóinak háza táján is mozgalmasan telik a szezon kezdet, négy cuki kis csemete bújt elő és már láthatóak is, ha elég szemülesek vagyunk, az anyjukba csimpaszkodva és nézelődve – olvasható az állatkert oldalán

Madagaszkár endemikus makifajai közül alighanem a legismertebb a gyűrűsfarkú maki (Lemur catta), amely 12-24 egyedet számláló, egy-egy vezérnőstény dominálta csapatokban él a sziget szárazerdőiben. A makik közül ő tölti a legtöbb időt a talajszinten, ahol lehullott gyümölcsök után kutat.

Gyűrűsfarkú makibébik Debrecenben – Fotó: zoodebrecen.hu

Bár a legnépszerűbb és állatkertben leggyakrabban tartott főemlősök közé tartozik, vadon élő populációinak helyzete rendkívül aggasztó, mivel a becslések szerint az elmúlt két évtizedben 95%-kal csökkent egyedszáma az élőhelyzsugorodás, az orvvadászat és a kereskedelmi célú befogások következtében.

Gyűrűsfarkú makibébik Debrecenben – Fotó: zoodebrecen.hu

Így a faj veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján, és ma már jóval több katta él emberi gondozásban, mint természetes élőhelyükön.

Látványos nászrepülésben a kékbegyek

0
Kékbegy (Luscinia svecica) - Fotó: Flickr
A kékbegy az egyik legszebb tollazatú énekesmadár. Március végén, április elején érkezik vissza afrikai telelőhelyéről. De nem csak szép, a hímek nászrepülése is szemet gyönyörködtető mutatvány. Most mindkettőt meg lehet figyelni Cserebökényben – írja a Körös-Maros Nemzeti Park

Amint hazaérnek, a hímek rögtön elfoglalják a fészkelő területüket. Rendszerint egy magasabb ponton énekelnek, akár egy kiemelkedő nádszál csúcsi részén megkapaszkodva. Énekük rendkívül változatos, sok utánzást tartalmaz, mégis egyedi.

Nászrepülésük igen látványos. A hím a tojó közelsége esetén éneklés közben rendszeresen a levegőbe emelkedik, majd széttárt faroktollakkal ereszkedik vissza. Ezt követően a hím a talajon kék melltollait felborzolja, szárnyait leereszti, faroktollait széttárja, így udvarol a tojónak.

Kékbegy (Luscinia svecica) – Fotó: Flickr

A fészket a tojó vékony növényi szálakból, gyökérdarabokból, egymaga építi. Legtöbbször a talajhoz közel, fűcsomó alá, zsombékra, vagy nádcsomó tövébe rejti. Általában 5-6 tojást rak, melyeken csak a tojó kotlik. A hím eközben a közelben énekel. A fiókák etetésében mindkét szülő részt vesz. Ritkán második költésük is előfordul.

Kékbegy (Luscinia svecica) – Fotó: Flickr

A násztevékenységet követően a kékbegyek – rejtett életmódjuk miatt – alig észrevehetők. A megfigyelések szerint ragaszkodnak a költőterületeikhez, évről-évre ugyanott találjuk meg az éneklő hímeket. Cserebökényben az egyik vizes élőhely melletti, pihentetett, kiterjedt foltos bürkös területen hat nászrepülő hímet számoltak. Megfigyelték, hogy a nászrepülést követően az 50-60 cm magasságú, sűrű növényzetben tűntek el a kékbegy-párok. A nemzeti park munkatársai remélik, hogy a párok az idén is sikeresen nevelik fel fiókáikat.

Ne vigyük haza a madárfiókákat és más állatkölyköket!

0
Fotó: Pixabay
Itt a tavasz, indul a fészekelhagyási szezon is lassan, így minden évben aktuális lesz újra és újra a kérdés. Sosem tudják a szakemberek elégszer elmondani, hogy NE szedjük össze a magányosnak tűnő, amúgy sértetlen madárfiókát, ne tapizzuk össze és „mentsük” meg az erdőben látott anyjára várakozó őzgidát, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket! Ha úgy is tűnik, nem árvák, a szüleik a közelben vannak és visszamennek értük. 

Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, az emberek a településeken, utcákon, parkokban is találkozhatnak magányosnak tűnő fiókákkal.

Mit tegyünk, ha fiókát találunk?

A legjobb megoldás a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva, a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tenni. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát. Leszakadt fiókás fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás a szülők segítése a pórul járt fiatalok vesszőkosárba telepítésével és ágak közé helyezésével – kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket. Az emberek többnyire ilyen tollas, nem menekülő, magányosnak tűnő fiókákkal találkoznak az utcán, a parkban, a kertben a földön ücsörögve, gyakran hangosan csipogva.

Fotó: Unsplash

Az MME felhívta a figyelmet, hogy

a látszat ellenére ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak. Szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros hazavinni őket, az emberek ugyanis nem tudják megtanítani a fiókákat a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra.

A kirándulásokon talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákat, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket, vadmalacokat jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad – hangsúlyozza az egyesület.

MME, MTI

Nyaktekercs bukkant fel Cserebökényben

0
Nyaktekercs (Jynx torquilla) - Fotó: Flickr
A nyaktekercs egy madár és nem elírás, tényleg így hívják. Nevét onnan kapta, hogy fejét nagy, akár 180 fokos szögben is képes elfordítani. Nem semmi látvány lehet. Pusztai környezetben ritkán fordul elő, ennek ellenére a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársai találkoztak vele nemrégiben. Egyébként pacsirta nagyságú, a harkályfélék közé tartozó madár.

Mint írják, kéregmintás tollazatának köszönhetően ritkán kerül szem elé. Leggyakrabban éles, négy másodperc hosszú, nyávogásszerű, „ví-ví-ví” nászhangja árulja el jelenlétét. Veszély esetén felborzolja fejtollait és nyakát kígyószerűen tekergeti, erre is utal a nyaktekercs elnevezés. Főleg hangyákkal táplálkozik, amelyeket a hosszan kiölthető, kis horogban végződő nyelve segítségével szed össze. Vonuló madár, hazánkban márciustól októberig figyelhető meg. A telet Afrikában tölti.

Elég jó mimikriben, kerestünk zöld hátteret, különben a képen alig találod meg – Nyaktekercs (Jynx torquilla) – Fotó: Flickr

A nyaktekercs kevésbé kötődik a zárt erdőkhöz, szereti az elegyes, ritkás erdőket, gyümölcsösöket, parkokat, ahol a nyílt, füves, szárazabb területeken megfelelő mennyiségű hangyát talál. Évente egyszer költ, de pótköltése előfordulhat. Általában 7-12 tojást rak, amelyeken leginkább a tojó kotlik. A Hármas-Körös ártéri erdeiben és a Tisza-menti erdőkben gyakran hallani a nyaktekercs nászhangját a tojásrakás időszakában.

Nyaktekercs (Jynx torquilla) – Fotó: wikimedia.org

A Cserebökényi pusztákon az egykori árterületre emlékeztető facsoportok alkalmas élőhelyek lehetnek a nyaktekercs számára. Ennek ellenére a vonulás időszakában is ritkán látják, vagy hallják a pusztai környezetben.

Nyaktekercs (Jynx torquilla) – Fotó: Flickr

Most egy idős, kiszáradó, harkályodúkban bővelkedő facsoportban figyelték meg két alkalommal is. A nyaktekercs fészekodút nem, vagy csak nagyon ritkán váj egy-egy erősen korhadt fába, ezért a megtelepedéséhez fontos az odúk jelenléte.

Körös-Maros Nemzeti Park

Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét újra elérte a madárinfluenza

0
Fotó: Pixabay
Kimutatta a madárinfluenza-vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye több állattartó telepén. Az érintett állományok felszámolása, valamint a járványügyi nyomozás folyamatban van – közölte a hivatal közleményében. 

A Békés vármegyei Tótkomlós településen található, több mint 44 000 példányt számláló pecsenyekacsa-telepen, a Pusztaföldváron a mintegy 1 500 állatot tartó tenyészlúdtelepen, továbbá a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Öcsöd településen lévő, nagyjából 20 ezres példányszámú állománnyal rendelkező hízópulykatelepen idegrendszeri tünetek és megemelkedett elhullás ébresztett gyanút az állattartókban.

A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát igazolta az elhullott állatokból vett mintákból.
A hatóság időközben Tótkomlós településen további két ‒ egy pecsenyekacsákat, valamint egy pecsenyeludakat tartó ‒ telepen is kimutatta a vírus jelenlétét.

Valamennyi érintett állomány felszámolása folyamatban van. A gazdaságok körül a járványügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet, továbbá megállapította a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet. Békés vármegyében sor került a megfigyelési körzet kiterjesztésére.

A Nébih ismét felhívta a figyelmet, hogy a magas patogenitású madárinfluenza vírusa bármikor újra megjelenhet. A szervezet továbbra is arra kéri az állattartókat, hogy szigorúan és következetesen tartsák be a járványvédelmi előírásokat – húzták alá.

Nébih

Tündéri törpe víziló született a Szegedi Vadasparkban

0
Törpe víziló (Choeropsis liberiensis) született a Szegedi Vadasparkban - Fotó: zooszeged.hu
Törpe víziló (Choeropsis liberiensis) született április 9-én a Szegedi Vadasparkban, a gondozók a hagyományoknak megfelelően a látogatóktól várnak ötleteket, hogyan nevezzék el a jövevényt – közölte az intézmény honlapján.

Tigi és Chippo, a két törpe víziló 2008-ban állt párba a Szegedi Vadasparkban, miután az állatkert csatlakozott az európai fajmentő tenyészprogamhoz. Tigi első utódját 2011-ben hozta világra, legutóbb pedig 2020-ban született borja.

A nőstény gyakorlott anyaként neveli immár negyedik kicsinyét, jelenleg még a vízilóház biztonságában. Az első időszakban a lehető legnagyobb nyugalmat biztosítják az anya és kicsinye számára, ezért csak a hím látható a kifutóban, de ahogy lehetséges, a látogatók a borjút is megtekinthetik majd a vízilóház ablakán keresztül.

A törpe víziló neve ellenére nem számít kis méretű emlősnek, a kifejletten 160-275 kilós állatok legfeljebb rokonaikhoz, az akár másfél tonnás nílusi vízilovakhoz képest tűnnek apróbbnak.

Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben és mocsaraiban élnek, kevésbé kötődnek a vízhez, mint a nílusi vízilovak. A törpe vízilovat viszonylag későn, a 20. század elején fedezték fel. Sokáig ugyanis azt hitték, hogy növendék nílusi vízilovakról szólnak az élménybeszámolók, illetve tanúskodnak a maradványok.

Törpe víziló (Choeropsis liberiensis) született a Szegedi Vadasparkban – Fotó: zooszeged.hu

A törpe víziló nagy méretű rokonától eltérően nem csapatban él, veszély esetén pedig inkább az esőerdők sűrű bozótjába menekül. Bőre védelme érdekében speciális zsíros váladékot választ ki, amely az élősködőktől is megóvja. A kifejlett állat vízinövényekkel, gyökerekkel, gumókkal, lepotyogott gyümölcsökkel táplálkozik. A törpe víziló hossza eléri a 180-185 centimétert, az emberen kívül a felnőtt állatnak legfeljebb a leopárd lehet az ellensége.

A nőstény 190-210 napos vemhesség után egy vagy két kicsinyét a szárazföldön hozza világra. Az újszülött akkora, mint egy kifejlett házinyúl, 5-7 kilogramm. Születése után mindjárt föláll és kéthetesen már tud úszni.

Jelenleg – elsősorban élőhelyének pusztulása és az orrvadászat miatt – veszélyeztetett fajnak számít, mindössze 2000-2500 kifejlett egyede él vadon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai alapján. Európai állatkertekben 125 egyedét gondozzák az állatkertek nemzetközi adatbázisa (ZIMS) szerint.

zooszeged.hu

Korábban a témában:

Törpevíziló született a Nyíregyházi Állatparkban – videó

Bécsben is elindult az ingyenes társkereső méheknek és virágoknak

0
Kukucskáló szabóméh (Megachile) - Fotó: Flickr
Alsó- és Felső-Ausztria után Bécsben is elindult az ingyenes „társkereső” szolgáltatás méheknek és virágoknak: a kertészek, borászok és más földtulajdonosok bejelenthetik, hova várják a méheket, a méhészek pedig egy időre odaköltöztethetik a méhkasaikat – közölte Bécs Város budapesti irodája.

A Bienenwanderbörse nevű ingyenes online platformot a Bécsi Agrárkamara üzemelteti, és méhészek, valamint földtulajdonosok regisztrálhatnak rá – olvasható a közleményben.

Mint írják, az online térképen a kertészek, borászok vagy nagy zöldterületekkel rendelkező cégek, önkormányzatok megadhatják, hova várják a méheket, a méhészek pedig a virágzás idejére odaköltöztetik a méhkasaikat.

A dolog fordítva is működik: a méhészek is jelezhetik, hogy például repce- vagy napraforgóültetvényt keresnek méheik számára.

A haszon így kölcsönös, hiszen a helybe vitt méhek több növényt tudnak beporozni, ami több termést jelent. Az osztrák főváros hétszáz méhésze pedig több mézre számíthat, amit aztán a bécsiek ehetnek meg – áll az összegzésben.

MTI

Hét zsebibaba cukiskodik Miskolcon

0
Bennett-kenguru (Macropus rufogriseus) - Fotó: miskolczoo.hu/Facebook
A kenguruk bájosak, na jó, az ausztrál vörös kenguruk nem mindig, de a bennett-kenguruk ellen senki nem emelhet kifogást, kisebbek, vastagabb bundájuak, ráadásul wallabyk, nem is  kenguruk és cukik. Miskolcon most hét zsebibaba is nevelkedik, egyszerre. 

Ha már kenguru, az erszényeseknek igazán különleges sajátosságuk a szaporodásuk, hiszen a névadó erszény egyfajta természetes inkubátorként működik. A szépen cseperedő apróságok között van olyan kölyök, aki még alig tekintget ki anyja domborodó erszényéből, míg a nagyobbak esetében, amelyek már rendszeresen el is hagyják „otthonukat”, sokszor éppen egy-egy láb, fül vagy egyéb testrész kandikál ki az erszény nyílásából – írja az Állatkert.

Bennett-kenguru (Macropus rufogriseus) – Fotó: miskolczoo.hu/Facebook

Miskolcnak hét nősténye van és ugyanennyi kölyök is született. Ebben nincsen semmi szokatlan. Az egyetlen váratlan dolog, ami azért előfordulhat, hogy az egyik anya megbetegedett, így a kölykéről nem tudott megfelelően gondoskodni. Ami azt jelentette, hogy nem engedte vissza az erszénybe és nem tudta szoptatni sem. Mielőtt azonban bárki közbeléphetett volna, a kölyök feltaláta magát. Bekéredzkedett egy másik anyához enni és rendszeresen be is mászik az erszénybe, immáron fogadott testvére mellé. Kifogást senki nem emelt az üggyel kapcsolatban, így aki szemfüles, egy anyánál, két egyszerre kandikáló fejecskét is megláthat, ha arrajár.

Bennett-kenguru (Macropus rufogriseus) – Fotó: miskolczoo.hu/Facebook

A Tasmania szigetén, illetve Ausztrália keleti és délkeleti részén őshonos Bennett-kenguru (Macropus rufogriseus) a partvidéki erdőkben és bozótosokban él. Köznapi elnevezése kissé megtévesztő, mivel bár számos tekintetben hasonlít közeli rokonaira, a kengurukra,

a náluk kisebb termetű és zömökebb, erdőlakó wallabyk közé tartozik.

Jellegzetessége a vöröses nyak- és vállszőrzet, illetve a nagy és mozgékony fül – a természetben főként erre és kiváló szaglására hagyatkozik, mivel látása viszonylag gyenge.

Bennett-kenguru (Macropus rufogriseus) – Fotó: miskolczoo.hu/Facebook

A Bennett-kenguru kölykei alig egy hónapos vemhesség után, mindössze pár centiméteres, csupasz embrióként jönnek a világra. Ekkor hatalmas erőfeszítéssel felmásznak anyjuk szőrén az erszény nyílásáig, hogy oda bebújva hónapokig teljes védelmet élvezve fejlődjenek. Így a kengurukölyök, amikor először hagyja magát megpillantani az erszényből kitekintve, általában már 5-6 hónapos korú. A következő hónapokban egyre fejlettebb, így egyre többet néz ki az erszényből, időnként, majd később már rendszeresen el is hagyja azt. Azonban akár még tíz hónapos korában is képes visszabújni, ha megijed, vagy ha csak egy kis pihenésre vágyik.

Pampanyúl babák bújtak elő Budapesten

0
Pampanyúl vagy Nagy mara (Dolichotis patagonum) - Fotó: zoobudapest.hu
A pampanyúl vagy más néven nagy mara (Dolichotis patagonum) Földünk második legnagyobb rágcsálója. Megjelenése olyan, mintha egy nyulat kereszteztek volna egy őzzel, valójában azonban a tengerimalacfélék családjába tartozik. A Fővárosi Állatkertben is élnek, most pedig előbújtak az első utódok az üregükből. 

Már négy kis nagy mara látható a kifutóban, de az állatkert szakemberei számítanak még többre is. Szép, napsütéses időben szeretnek napozni, így hamarosan kiderül mekorrára is nőtt a csapat.

A nagy mara Dél-Amerikában, annak is a déli részén, leginkább Patagóniában őshonos. Nappal aktív, és mint fentebb is megjegyeztük, szeret is napfürdőzni. Növényevő állat, étlapján elsősorban fűfélék szerepelnek.

Pampanyúl vagy Nagy mara (Dolichotis patagonum) – Fotó: zoobudapest.hu

A rmásik jellegzetessége, hogy a rágcsálókra nem jellemző módon a nagy mara, monogám kapcsolatban él, egy életre választ párt, a kölyköket pedig együtt nevelik fel. Gyakran több párból, illetve a kölykökből álló lazább közösségeket is alkot. A nőstények 13-15 hétig vemhesek, a kicsik pedig aránylag fejletten jönnek világra és gyorsan növekednek. Előfordul, hogy egy-egy üregben, kotorékban több szülő utódai is rejtőznek, de a szülők persze mindig megismerik a sajátjukat.

Pampanyúl vagy Nagy mara (Dolichotis patagonum) – Fotó: zoobudapest.hu

A Fővárosi Állatkertben a Dél-Amerika kifutóban találjuk meg őket, társbérletben több más, szintén azon a kontinensen honos állatfajjal, például a vízidisznókkal és a tapírokkal.

zoobudapest.hu

Fakó rétihéják bukkantak fel a Körös-Maros Nemzeti Park tájain

0
Képünk illusztráció - Hím fakó rétihéja (Circus macrourus) - Fotó: Flickr
A tavaszi madárvonulás során az elmúlt időszakban néhány fakó rétihéját is megfigyeltek a nemzeti park munkatársai. Április elején Kardoskúton és Cserebökényben is felbukkantak magányosan vonuló példányaik – írja a nemzeti park.

Magyarországon négy rétihéjafajjal találkozhatunk.

A barna és a hamvas rétihéják költenek is nálunk, a fakó rétihéják tavasszal és ősszel átvonulnak itt, a kékes rétihéják pedig telelni járnak hozzánk.

A négy faj közül a fakó rétihéja a legritkább, bár az elmúlt két évtized során megszaporodott a megfigyelések száma. Ennek oka az, hogy költési területük is kiterjedtebb lett, már nemcsak a Románia-Ukrajna-Mongólia vonalon, hanem Észak- és Nyugat-Európában (Finnországban, Hollandiában, Franciaországban) is költenek. Hosszútávú vonulók, a telet a trópusi Afrikában töltik. A tavaszi és őszi vonuláskor hazánkban jellemzően a Tiszántúlon vonulnak át, de egyre gyakrabban bukkannak fel a Dunántúlon is.

Fiatal fakó rétihéja (Circus macrourus) – Fotó: Flickr

A KMNPI Kardoskúti Tájegységében minden évben látnak vonuló fakó rétihéjákat. Idén az első példányt április 1-én, a kardoskúti Fehér-tó melletti nádfedeles lesnél figyelték meg. A madár 3-4 percig körözött, majd továbbrepült. Cserebökényben szintén április elején láttunk egy felnőtt tojót.

Képünk illusztráció – Hím fakó rétihéja (Circus macrourus) – Fotó: Flickr

A korábbi megfigyelések azt igazolják, hogy a vonuló fakó rétihéják ősszel hosszabb ideig is időzhetnek nálunk. Tavaly ősszel például több mint három hétig maradt egy példány a Fehér-tó környékén. Itt bőven talált táplálékul szolgáló rágcsálókat, repülő rovarokat.

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

0
Fotó: Flickr
Egy ókori argentin temetkezési helyen talált rókacsontok vizsgálata alapján a tudósok azt a következtetést vonták le, hogy az akkor emberek háziállatként tarthatták a rőt ragadozókat – jelentette a The Guardian című brit lap.

Az 1500 éves temetkezési helyről kiásott rókamaradványokat az emberek csontjai mellett találták. A szakértők szerint az állatokat gazdáik mellé temették, bár nem lehet pontosan megállapítani, hogy az emberi és állati testeket egy időben temették-e el. A szénizotópos kormeghatározás ugyanakkor azt mutatja, hogy a róka- és embercsontok is 1500 évesek.

A vizsgálatok szerint a maradványok alapján a rókatartás megelőzhette a kutyatartás elterjedését Patagóniában, ami nagyjából 700-900 évvel ezelőtt történt.

A nyomok arra utalnak, hogy a rókákat nagy becsben tartották, és nagy a valószínűsége, hogy az állatok a vadászokat és gyűjtögetőket társként kísérték. „Vagy szimbolikus állat volt a közösség számára, vagy a haláluk után gazdáik, esetleg a velük szorosabb kapcsolatban álló emberek mellé temették őket” – jelentette ki Ophélie Lebrasseur, az Oxfordi Egyetem zooarcheológusa, aki társával, az Argentin Nemzeti Tudományos és Műszaki Kutatótanács munkatársával, Cinthia Abbonával közösen készítette a tanulmányt.

Fotó: Flickr

A mai nevén Canada Seca településnél található, a spanyol gyarmatosítás idejét megelőzően az őslakosok által kialakított temetkezési helynél még 1991-ben végeztek ásatásokat. A tudósok most az akkor előkerült emberi- és rókacsontokat vizsgálták.

Az állatokat a Lycalopex nemzetség, vagyis a mai pamparóka egyik ősének hitték, ám kiderült, hogy

a megtalált csontok a Dusicyon nemzetség egyik kihalt fajtájának, a Dusicyon avus maradványai. Ez a fajta németjuhász kutya nagyságú volt, és nagyjából 500 évvel ezelőtt halt ki.

Ugyan Dél-Amerikában őshonos, de ezidáig nem volt információ arról, hogy példányai Patagónia északi területein is éltek volna.

Fotó: Flickr

Lebrasseur szerint nincs semmi jele annak, hogy a rókákat megették volna, a csontok elhelyezkedéséből és állapotából sokkal inkább arra lehet következtetni, hogy az állatok testét szándékosan temették el. Az állatok táplálkozási szokásainak megállapításakor kiderült, hogy jóllehet ragadozókról van szó, mégis inkább az emberi étrendet követték; növényeket, kukoricát is fogyasztottak. „Vagy az emberek etették őket, vagy a maradékokat fogyasztották el” – mondta Lebrasseur, hozzátéve, hogy az biztos, hogy táplálékukat a feltárt hely közelében kellett megszerezniük.

Korábban Buenos Airesben található temetkezési helyen fedeztek föl hasonló fajtájú rókacsontokat, amelyek az időszámításunk előtti második évezredből származnak.

MTI

Állatkínzókat ítéltek elzárásra Nógrádban

0
Kép: Pixabay
A Balassagyarmati Járásbíróság jogerősen elzárásra ítélte azt az 50 éves férfit és 46 éves társát, akik elpusztítottak négy macskát – közölte a Nógrád Vármegyei Főügyészség.

Az ítéletet a Balassagyarmati Járási Ügyészség vádirata alapján hozták meg. A vádirat szerint a fiatalabb férfi 2023. szeptember 12-én megkérte ismerősét, hogy a háza padlásán lévő kölyökmacskákat „tüntesse el”, ezért egy doboz sört ajánlott neki. A másik férfi egy nylonzacskóba tette a párnapos állatokat, majd a fizetségül kapott sörrel hazament. A háza udvarán a zacskó száját bekötötte, mert később akarta elásni az állatokat, majd elment otthonról.

A vádlott szomszédja meghallotta a nyávogást, és értesítette a rendőröket és az állatvédőket. A rendőrök engedélyével egyik rokona átmászott a kerítésen, és a tűző napon lévő zacskó száját kinyitotta.

Ekkorra három kölyökmacska már elpusztult, kettő pedig életveszélyes állapotba került, ezeket az állatvédők orvoshoz vitték. Közülük az egyik ugyancsak elpusztult.

Mint a főügyészség írta, a négy macska rendkívüli szenvedéssel pusztult el, esélyük sem volt a menekülésre. Az ügyészség a macskatulajdonost felbujtóként, társát pedig tettesként elkövetett, több állat pusztulását okozó állatkínzás bűntettével vádolta meg.

A Balassagyarmati Járásbíróság előkészítő ülésén a két büntetlen előéletű vádlott a bűncselekmény elkövetését beismerte, és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról, ezért őket a bíróság elzárás büntetésre ítélte. Az ítéletet az ügyész és a vádlottak is tudomásul vették, így az jogerős. Az idősebb férfit 40, a fiatalabbat 25 nap elzárásra ítélte a bíróság.

A főügyészség kifejtette: az elzárás személyi szabadság elvonásával járó büntetési nem, amely a jogalkotó szándéka szerint a rövid tartamú szabadságvesztés alternatívája lehet. Legrövidebb tartama 5, leghosszabb tartama 90 nap. Az elzárást büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani a fogház fokozatra vonatkozó szabályok szerint.

MTI

Közel 140 delfint sodort partra holtan a víz a Fekete-tenger oroszországi partvidékén

0
Döbbenetes, összesen 137 cetféle pusztult el és került elő holtan, a Fekete-tenger oroszországi partjainál, csak márciusban – írja a Delfa állatmentő-szolgálat közleménye alapján a Moscow Times.

„Csak az elmúlt héten 101 delfin halálát regisztráltuk. Március 31-én 26 halálesetről értesültünk” – írta a mentőközpont április első napjaiban.

Az állatok testén látszik, hogy rengetegen gabalyodtak halászhálóba, mély vágások vannak a testeken, hiányoznak az uszonyaik, többüknbek felszkadt a gyomra. Néhányan sziklák köré kötött kötelekbe gabalyodtak, amit a Delfa szerint a halászok okozhattak, akik megpróbáltak megszabadulni a járulékos fogástól.

Az állatmentők szerint a delfinpusztulások magas száma azzal is összefügghet, hogy a hatóságok megduplázták a dél-oroszországi Kaukázus térségében a lepényhalakra vonatkozó 2024-es halászati kvótát. Az állatmentők szerint a lepényhal-hálók a legveszélyesebbek a cetfélékre nézve.

„Ha nem találnak alternatívát, vagy nem vizsgálják felül a halászati szabályokat, a Fekete-tenger delfinek nélkül marad.”

– tette hozzá a Delfa.

themoscowtimes.com

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás