Beköszöntött az esős, ködös, őszi – téli idő. Kis barátaink, a madarak fázósan húzódnak meg a fák, bokrok rejtekében. Hamarosan elérkezik az idő, amikor etetésükre is gondolnunk kell, mert a havas, fagyos tájon nehezen találnak majd élelmet.
Az egyik legfontosabb tanács, hogy csak az vállalkozzon madáretetésre, aki egészen a tavasz beköszöntéig, rendszeresen vállalni tudja ezt. Ha ugyanis elkezdjük etetni a madarakat, akkor odaszoknak, számítanak a mindennapos utánpótlásra, s amennyiben ez hirtelen megszűnik, akkor nagyon hamar elpusztulhatnak.
S hogy kik vendégeskednek majd az etetőkben? Kék cinegék, széncinegék, verebek, csuszák, harkályok, tengelicek, szajkók… azaz nagyon változatos madárfaunára számíthatunk. A lehulló magvakból pedig varjak, galambok, de akár mókusok is csemegézhetnek. Néha egy-egy karvaly is felbukkanhat a zsákmányszerzés reményében Fontos megjegyezni, hogy a karvaly általában a beteg, legyengült madarakat kapja el.
Mivel etethetünk?
Az etetőkbe bármilyen szemes takarmányt (búzát, kukoricát, fénymagot, napraforgót), vagy előre elkészített, boltokban vásárolható madáreleséget, esetleg félbevágott almát tehetünk.
Semmilyen kenyeret, morzsát, kelt tésztát ne adjunk a madaraknak, mert ezek beledagadhatnak a gyomrukba, vagy megpenészedhetnek! Sózott szalonnát szintén ne tegyünk ki, mert sokat árthatunk vele!
Ne felejtsünk el az eleség mellé egy kis virágcserép-alátétben vizet is tenni, főleg ha befagy minden ivóvízforrás. A naponta cserélt langyos vízzel sokat tehetünk kis barátaink életben maradásáért.
Figyeljünk a ragadozókra
Gondolnunk kell arra is, hogy a szőrmés ragadozók (macskák, nyestek) könnyen megfoghatják a lakmározó madarakat. Az etetőket ezért legalább másfél méter magasra szereljük fel, s lehetőleg egy zsinóron, vagy dróton lógassuk le, így a macskák nehezen tudják megközelíteni.
Etetőt fából, de akár egy műanyag palackból is készíthetünk. Arra figyeljünk, hogy az etető mindig zárt legyen felülről, hogy az eleség száraz maradjon.