Elhunyt a madarak atyja, Schmidt Egon Kossuth-díjas író, ornitológus

0
243 megtekintés
Forrás: YouTube
Swing Szerelem Szulák
Schmidt Egon neve generációk számára egyet jelent a madarak szeretetével és megfigyelésével. Minden természet- és madárkedvelő számára legenda volt, sok évtizedes ismeretterjesztő munkásságának köszönhetően rengetegen fordultak a madarak, vagy csak általánosan az élővilág felé. A madarak atyja, 91 éves korában, 2023. január 31-én aludt el örökre.

„Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők generációinak nyújtott inspirációt.”

– írja megemlékezésében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

Schmidt Egon az MME alapító tagja volt, sőt az alakulást előkészítő bizottságban is tevékenykedett. Későbbiekben a Madárgyűrűző és Vonuláskutató Szakosztály elnöke és a Budapesti Helyi Csoport elnöke, majd az MME alelnöke lett. Egyesületünk 2012-ben Tiszteletbeli elnökének választotta.

Írásainak köszönhetően generációk szerették meg a madarakat és a természetet, rádióműsorainak köszönhetően pedig hangján keresztül is százezrekhez juttatta el a természet szeretetét és ismeretét. Írói munkássága közel 100 könyvből és több mint 3500 ismeretterjesztő írásból áll, melyekért a népes olvasótábor szeretetén túl Kossuth-díjat is kapott.

A Magyar Rádió heti Oxigén című műsorában 17 éven keresztül jelentkezett be madárhangokkal színesített anyagaival a madarakról és a természetről. Ornitológusként elsősorban baglyok táplálkozásának vizsgálatával és a „kis rigókkal” – fülemülék, kékbegy stb. – foglakozott, és ezek nemzetközileg elismert szakértője lett. 1954-től a Fővárosi Állat- és Növénykertnél, majd a Magyar Madártani Intézetnél dolgozott, többek között a Madárgyűrűző Központot vezette.

Saját halottjának tekinti az életének 92. évében, kedden elhunyt Schmidt Egon ornitológust, Kossuth-díjas írót, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tiszteletbeli elnökét a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) – közölte a tárca szerdán.

Schmidt Egon 1931. június 16-án született Budapesten. Gyermekkorát Becsehelyen töltötte, majd Nagykanizsára járt gimnáziumba. 1954-től a Fővárosi Állat- és Növénykert, majd a Magyar Madártani Intézet munkatársa, 1980-tól az Állatvilág magazin szaklektora. A madárökológiai vizsgálatok mellett éveken át kutatta a hazai bagolyfajok táplálkozását és a hazai rigófélék elismert szakértője volt. Komoly érdemeket szerzett a madárjelölések terén a madárgyűrűzés hazai koordinálásával.

Szakmai tevékenységét nemzetközi szinten is elismerték, őt kérték fel a Neue Brehm Bücherei című sorozatban a kékbegy, a karvalyposzáta és (Farkas Tibor társszerzővel) a kövirigó fajmonográfiájának megírására. A Madártani Intézet folyóiratában, az Aquilában 125 közleménye jelent meg 1951-2006 között. Írói munkássága közel 100 könyvből és több mint 3500 ismeretterjesztő írásból áll. 17 éven át készített – Balogh Istvánnal együtt – madárhang-felvételekkel színesített anyagokat a Magyar Rádió hetente jelentkező Oxigén című műsorába.

„Schmidt Egon példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők generációinak nyújtott inspirációt. Írásain, előadásain a hazai természetvédelemben dolgozó természetvédő szakemberek, aktivisták egy teljes generációja nevelkedett”

– olvasható a méltatásban.

Munkásságát 1993-ban Pro Natura emlékplakettel, 2009-ben Kossuth-díjjal ismerték el. 2015-ben Ferencváros Környezet- és Természetvédelméért díjat kapott, melynek elnevezése a következő évtől Ferencváros Schmidt Egon-díja lett – áll a KIM közleményében.

MTI, MME