Az aranyos és picurka, ám feltűnően szép kis madagaszkári gekkó mintegy két hónappal a tojásrakás után jó egészségnek örvendve kelt ki a Debreceni Állatkert Pálmaházában, november 19-én. A mindössze néhány centiméteres kis gekkó neme egyelőre ismeretlen.
Az állatkert reményei szerint az év végéig még két egyeddel bővülhet az állomány, mivel újabb tojásrakást észleltek a szülőpár terráriumában. Az immár négy egyedet számláló nappaligekkó-állomány legifjabb tagját a látogatók a napokban már megtekinthetik.
Az Észak-Madagaszkár erdőségeiben őshonos madagaszkári nappali gekkó (Phelsuma grandis) 30 cm-es testhosszával a legnagyobb nappaligekkó-faj. Mint neve is mutatja, főleg nap közben aktív; vegyes étrendjét rovarok és más gerinctelenek, illetve nektárok és gyümölcsök teszik ki. Érdekessége, hogy
nincs szemhéja, szemét nyalogatással tisztítja.
Mivel Madagaszkár szigete erőteljesen érintett a természeti erőforrások túlzott mértékű felhasználásában, a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajokat tartalmazó Vörös Listáján. Impozáns külseje miatt igen kedvelt terráriumi faj, állatkertekben ritkábban fellelhető; Magyarországon a Fővárosi Állat- és Növénykert mellett folyamatosan növekvő létszámával kizárólag a Debreceni Állatkertben található meg.
Forrás: zoodebrecen