A magunk mögött tudható rendkívül csapadékszegény ősz és tél után a lehető legjobbkor érkeztek az áprilisi esőzések Hortobágyra. A Pentezugi Rezervátum növényei és állatai hónapokat vártak a tavaszi újrakezdéshez nélkülözhetetlen víz megjöttére. Most viszont a – habár a korábbi évektől így is elmaradó – csapadék hatására egy újabb ciklus kezdődik a vadlovak által benépesített szikes puszta egy elzárt szegletében – írja Facebook oldalán a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
És bizony az új kezdettel az új élet is együttjár, megérkeztek Pentezug vadlovainak első csikói is. A fotókat természetesen most is Csobán Péternek köszönhetjük. Mint írják, a Przewalski ló maga is az újrakezdés szimbóluma lehetne, ugyanis a természetből teljesen eltűnve, csak az állatkertek és rezervátumok tenyésztési programjának köszönhető, hogy nem pusztultak ki teljesen bolygónkról.
A kamilla mellett az év vadvirága, az agárkosbor is előbukkant, a telet a melegebb éghajlaton átvészelő madarak is megérkeztek, és a vadló kancák mellett négy hosszú, néha még bizonytalan lábon botladoznak az első vadlócsikók is.
Penzetugban él a világ legnagyobb félvad körülmények között tartott Przewalski-ló – más néven ázsiai vagy mongol vadló – állománya. A világon regisztrált közel 2200 vadlóból megközelítőleg 300 a pentezugi tenyészálományban illetve a Hortobágyi Vadasparkban található kisebb bemutató állományban él.
A pentezugi vadlórezervátum tulajdonképpen a Hortobágy ékszerdoboza, ahol a vadlovak mellett rekonstruált őstulkok is megtalálhatóak.
Sőt, hála ezen intézmények sikeres erőfeszítéseinek ma már az eredeti élőhelyükre is visszaköltözhettek. Habár a Pentezug nem látogatható, a Hortobágyi Vadaspark szafari programjának keretében viszont egy, a nagy állománytól külön élő vadlóhárem idei csikóival akár szemtől szembe is találkozhatnak az érdeklődők.
További képek IDE KATTINTVA érhetők el.
Korábban a témában: