A hangyafaj egyéb szempontból, például mezőgazdasági tevékenysége miatt is érdekes.
Egy friss tanulmány alapján egy jól ismert levélvágó hangya bioásványok segítségével hoz létre páncélt – számol be a Phys.org. Korábban hasonlót nem figyeltek meg a rovarok körében, igaz, egyéb állatoknál, így a rákoknál már dokumentálták a jelenséget.
A csapat azt vizsgálta, hogy milyen kapcsolat van az Acromyrmex echinatior és azon antibiotikum-termelő baktériumok között. Cameron Currie, a Wisconsin-Madison Egyetem munkatársa szerint a kutatás során felfedezték, hogy a nagyobb dolgozók testét fehér, szemcsés bevonat borítja. A későbbi elemzés során kiderült, hogy egy bioásványból álló rétegről van szó, amely a hangyák növekedése során folyamatosan fejlődik, és egyre erősíti a kitinvázukat.
Egyelőre nem tudni, hogy miért jött létre a különleges védelem, Currie azonban elmondta, hogy a váznak egy másik gombatermesztő hangyához, az Atta cephaloteshez lehet köze. A két faj gyakran folytat háborúkat a területekért, az ilyen konfliktusokat a kutatók laboratóriumban szimulálták. Az eredmények alapján a magnézium-kalcit alapú réteg komolyan növeli a dolgozók esélyeit a harcokban, a páncél ráadásul egy veszélyes ellen is védhet.
Mintegy 20 millió éve megjelentek olyan levélvágó hangyafajok, mint az Acromyrmex echinatior és az Atta cephalotes, amelyek nagy, összetett telepekben élnek, és friss növényekkel táplálkoznak, melyeket gomba előállítására használnak.
National Geographic