A természetben fokozottan fenyegetett és hazai állatkertben most először látható krokodilfarkú bütykösgyíkok cuccoltak át Bécsből Debrecenbe. A február végén érkezett hím és két nőstény már látogatható is a Gibbon házban. Külön nekik kialakított, buja trópusi növényzettel gazdagított terráriumban nézhetőek meg és az Állatkert reményei szerint tenyészcspatként járulnak majd hozzá fajuk megőrzéséhez – olvasható az Állatkert honlapján.
Mint írják, a Kína délkeleti és Vietnám északi részén fekvő hegyvidéki esőerdőkben őshonos krokodilfarkú bütykösgyík (Shinisaurus crocodilurus) nemzetségének egyetlen ma élő képviselője.
Nevét arról kapta, hogy farkán a krokodilokéhoz hasonlóan két sor kiálló pikkely fut végig.
Idejének legnagyobb részét a fák ágain tölti prédára lesve, de kiváló úszó, így előszeretettel vadászik a vízben is gerinctelenekre vagy kisebb gerincesekre. A párzási időszakot leszámítva magányosan él és erősen territoriális. Különlegessége, hogy a nőstények elevenszülők, az általuk világra hozott utódok pedig születésüktől fogva önállóak.
Élőhelyének drámai mértékű fogyatkozása, valamint az orvvadászat és az illegális állatkereskedelem miatt a faj 2014 óta veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján, továbbá helyet kapott az idén március 3-án 50 éves washingtoni egyezmény (CITES) I. mellékletében. Az ember okozta fenyegető tényezők közül kiemelkedik a pálmaolaj-ültetvények miatti erdőirtás, amelyre külön tájékoztatórendszerrel igyekszünk majd felhívni a figyelmet új jövevényeink bemutatóhelyénél.