Még láthatjuk virágzásban a homoki kikericset

0
3 megtekintés
Homoki kikerics - Fotó: Schneider Viktor - KNP
Swing Szerelem Szulák
Őszi kirándulásaink során még találkozhatunk  virágzó homoki kikericcsel a Kiskunságban. Nagyon szépek és üdék a már kopárrá alakuló tájon, igazi öröm meglátni őket egy-egy túra alkalmával. 

Az 5-12 centiméter magasságú homoki kikerics (Colchicum arenarium) levelei keskenyek, kb. 8-15 centiméter hosszúak, a tokok aprók (kb. 1-1,5 cm átmérővel), amelyek mindig közvetlenül a talajfelszín felett találhatóak – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán.

Mint írják, a virágzása a levelei elszáradását követően történik. A forró nyarat a hagymagumó a föld alatt vészeli át, majd az őszi esők megérkezése után bontja rózsaszín virágát. Az őszi megporzás során a több, mint 10 cm-es bibeszálban a hímivarsejtek a föld felszíne alá jutnak, ahol a megtermékenyítés történik. Toktermései az ezt követő tavasszal bújnak ki a föld alól, a levelekkel együtt.

Homoki kikerics – Fotó: Turny Zoltán – KNP

A gyenge terjedőképességű növényfaj érzékenyen reagál élőhelyeinek szárazodására és záródására, ez utóbbit például mérsékelt legeltetéssel lehet megakadályozni. A legeltetés nem káros rá nézve, mivel colchicin nevű erős méreganyagának köszönhetően a legelő állatok (főleg a szarvasmarhák) elkerülik.

fokozottan védett homoki kikerics mészkedvelő szubendemikus faj. Állományai leginkább homokpusztákon, homoki réteken és legelőkön találhatók. Természetvédelmi értéke 100 000 Forint.