Lehet festővászon, lámpaernyő, csomagolópapír vagy akár hőszigetelő.
A csirkefogyasztás növekedésével együtt a biológiailag nem lebomló hulladék mennyisége folyamatosan növekszik – ez tonnák millióit jelenti a világ minden táján. A hatalmas mennyiség ellenére a tollak egzotikus, nehezen feldolgozható anyagoknak számítanak, ellenben remek tulajdonságokkal rendelkeznek, például könnyűek, pormentesek, változatos szerkezetűek.
A baromfi toll az élő súly 4-7% -át teszi ki. További feldolgozásukkal a hasznosító üzemek foglalkoznak, amelyek lisztté őrlik. 2004-ig ilyen lisztet adtak az ipari takarmányokhoz, de évekkel ezelőtt betiltották ezek felhasználását a haszonállatok etetésére. Jelenleg a liszt csak szerves műtrágyaként vagy ipari kazánházak égetésének adalékanyagaként használható fel. Az ilyen őrlemény gazdasági célokra való előállítása rendkívül költséges, a kutatók ezért keresnek olyan új módszereket, amelyek gazdasági és társadalmi szempontból is hasznosak.
Ilyen kísérletet folytatnak Lengyelországban, ahol például olyan papírszerű anyagot állítanak elő, amely a tollak legjobb tulajdonságát tükrözi, azaz könnyű, víztaszító, nehezen ég, és gombaölő tulajdonsággal rendelkezik.
Ezzel egyúttal sok fa is megmenthető. Emellett aprított toll rostokból hoznak létre olyan „szőnyeget”, amely alkalmas az élővizekbe került olajszármazékok eltávolítására. A kutatás a továbbiakban olyan anyag előállításra irányul, amely képes megvédeni a problémás, nehezen kezelhető talajba vetett fiatal növényeket.
Magyarországon pedig az építőiparban használatos anyagot kísérleteztek ki tyúktollból. Az előállított termékek több mint 90 százalékát egész és darált baromfitoll képezi és kilenc adalék – köztük a polifarbe nevű – biztosítja azok statikai szilárdságát, a tűzállóságát, illetve a kártevők, rovarok elleni védelmét. A tollkarton elnevezésű külső homlokzati hőszigetelőként alkalmazható, a tollfa viszont belső hő- és hangszigetelő termék, amelynek szigetelő hatása mellett környezetvédelmi jelentősége is óriási.