Hodics Hunornak és családjának hobbija a természetjárás. Nem is oly rég, nagy meglepetésben volt részük: hófehér őzet láttak a határban – írja a savariaforum.hu.
Mint írják, fehér őz éldegél Vas megyében. A különleges példányra a Szombathelyi Televízió egyik nézője lett figyelmes természetjárás közben, és sikerült róla videófelvételt is készítenie.
Ez az őzike nem albinó, ahogy első ránézésre gondolnánk. Fehér színét leucizmus okozza, pigmenthiánynak nevezhetjük.
Az albinizmus a színanyag képződésének veleszületett zavara, mely csökkent vagy hiányzó pigmentációban nyilvánul meg, és a melanin nevű festékanyag hiánya okozza.
A leucizmus pigmentszegénységgel jár, de nem hat az állat látására, valamint nem is változtatja a szemeket pirossá mint az albinizmus.
– Szerencsésebb, ha azt mondjuk, hogy egy részleges pigment- azaz festékanyaghiányos példányról van szó, amelynek a szőrzetére teljes egészében ez a fehér szín jellemző, de az orrtájéknak és a szemek peremén lehet látni egy sötétebb színt – pontosított Szinetár Csaba, zoológus, az ELTE-SEK tanára.
Ezeknél az állatoknál egy génhiba miatt nem termelődik melanin. Feketerigó, vetési varjú, dámszarvas és kétéltűek esetében is ismert, de igen ritka jelenségről van szó: gyakorisága ezrelékben, tízezrelékben fejezhető ki. Feltűnővé, bizonyos betegségekre érzékenyebbé teszi, gyengébb az immunrendszerük, és a környezet részéről is jelentkezhet a zaklatás, a kíváncsiság hajtja azokat, akik látni akarják, a ragadozók pedig könnyebben észreveszik.
A fehér őzekhez ősi vadászbabona is kapcsolódik: aki elejt egy ilyen különleges állatot, nagy szerencsétlenség éri. Ezt ma már nem igazán veszik komolyan a vadászok, mégis nagy becsben tartják ezeket a különleges egyedeket.
Ez az őz 2-3 éves lehet. Születhetnek normál utódai, sőt egy alomban is világra jöhet fehér és barna szőrű testvér. A hazai erdők ritka kincsei a fehér vadállatok, vigyázzunk rájuk – ezt kérik a vadászok is – fogalmazott Gagyi István, Vas Vármegyei Vadászkamara elnöke.