Az AMASS (Avian Migration Aerial Surface Space) projekt keretében a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) készített képek segítségével mutatják be a madarak vándorlását. A programban hét veszélyeztetett faj útját elemzik; az elmúlt években mindegyik állat esetében sikerült olyan kulcsfontosságú területeket azonosítani, amelyek a vándorlási útvonalak mentén találhatóak.
Az AMASS-ban a NASA mellett a Kanadai Űrügynökség vesz részt, a projektet a Roberta Bondar Alapítvány támogatja. Bondar, az első kanadai nő, aki az űrben járt, korábban rengeteg felvételt készített a madarakról és környezetükről, de tudta, hogy az űrből egészen más kép rajzolódhat ki. Az AMASS 2016-ban kezdődött meg, és az űrhajósok eleinte Észak-Amerika régióiról gyűjtöttek adatokat. Bondar fő célja az, hogy a programmal még inkább felkeltsék az érdeklődést az állatok iránt, ehhez kiállításokat és online térképeket fognak létrehozni. Az egyik faj, a kis flamingó esetében már el is készült egy informatív összeállítás.
2016 után nem állt le a munka, újabb asztronauták kapcsolódtak be. Az ISS legénységei közül sokan szeretnek fotókat készíteni, az AMASS így nem jelentett pluszterhelést. A felvételek létrehozása egyébként, részben az űrállomás gyors mozgása miatt, egyáltalán nem egyszerű feladat.
Világszerte mintegy 1500 madárfajt fenyeget a kihalás, a vándorlási útvonalak megzavarása különösen nagy problémát jelent. Bondar bízik benne, hogy az űrből készített képek felhívhatják a figyelmet a jelenségre.
szimpatika