Hivatalos uniós panaszt tett Szlovákiával szemben egy cseh állatkert, miután a szomszédos országban a medvék kilövése immár „problémás” viselkedés vagy támadás nélkül is megtörténhet. Ez pedig ellentétes az Európai Unió jogrendszerével. Az Európai Bizottságnak döntenie kell majd arról, indítson-e eljárást Szlovákiával szemben, indokolt-e a cseh kritika – írta a meg a prove.hu.
A szlovákoknál is dúl a medve vita, a konfliktus pedig ezúttal nem maradt országhatárok között. A csehországi Tábor város állatkertje ugyanis panaszt tett az Európai Bizottságnál a szomszédos országvezetés döntése miatt.
Szlovákia májusban módosította a medvék kilövésére vonatkozó szabályokat, miután megugrott a medvetámadások száma.
„Sikerült kiküszöbölnünk egy komoly jogi problémát, amely eddig megakadályozta, hogy a medvét akár olyan esetekben is kilőjék, amikor még nem támadott emberre. Többé nem kell utólag reagálnunk. A medvék kilövése immár előzetesen is végrehajtható, a lakosság életének, egészségének és vagyonának védelmében” – mondta az újításról májusban Tomáš Taraba szlovák környezetvédelmi miniszter.
A szlovák kormány döntése azonban az Európai Unió szabályrendszerét sérti, az uniós jog szerint ugyanis csak akkor lőhető ki egy medve, ha problémás viselkedésű. Taraba korábban kijelentette, az Európai Bizottság rábólintott a szlovák törvényjavaslatra. A miniszter szerint az engedékenység hátterében az állt, hogy a pozsonyi kabinet támogatta a természet helyreállításáról szóló uniós rendelet elfogadását. Ezt azonban a bizottság cáfolta.
Szlovákiában a barnamedvék száma 1000 és 1300 közé tehető egy elemzés szerint. Az év végéig mintegy száz engedélyt ad ki a szlovák környezetvédelmi minisztérium medvék kilövésére, 86 állatot már megöltek.
„A barnamedve az egész Európai Unióban védett faj. Nem véletlen költi az EU a legtöbb pénzt a veszélyeztetett állatfajok védelmére” – nyilatkozta a Politicónak Evžen Korec, a tábori állatkert igazgatója.
„Nem meglepő, hogy Szlovákia középkori megoldást választott. Ekkor volt az a szokás, hogy mindent lelőttek, ami mozgott az erdőben, és ami csak egy kicsit is szőrösebb volt az akkori embernél.”
Korec hangsúlyozta, „a veszélyeztetett fajok tömeges leölését barbár” gyakorlatnak tartja. Az állatkerti igazgató a medvék kilövésének szabályozásáért felelős szlovák környezetvédelmi minisztériumot pedig „a felelőtlen kiirtás minisztériumának” nevezte.