Megkezdődött az ellési szezon a Hortobágyon; ezekben a napokban születnek a szürke marhák borjai és a merinói juhok bárányai, február első napjaiban pedig megkezdődik a csikók születése is – közölte a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft.
Tájékoztatásuk szerint a társaság a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) legelőin tartja magas genetikai értékű háziállatait, biztosítva ezzel a terület természetvédelmi célú kezelését is.
A magyar szürke szarvasmarhák, a hortobágyi racka juhok, magyar merinó juhok és nóniusz lovak szaporulatai a társaság munkatársainak, pásztorainak szakértő tevékenységével biztosítják az őshonos fajták genetikai állományának megőrzését és a hortobágyi legelők fajgazdag állapotának fenntartását
– jelezték.
Az ellési szezont a magyar szürke szarvasmarhák kezdték, miután novemberben a gulyákat beterelték a téli szálláshelyeikre. Már mintegy 300 borjú született, összesen mintegy 750 borjúra számítanak.
Az állatok genetikai távolságának növelése érdekében a Hortobágyi Nonprofit Kft. és a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete genetikus szakembert is bevonnak a pároztatási terv megalkotásába, a megfelelő tenyészállatok kiválasztásának folyamatába – írták.
Közlésük szerint a hortobágyi törzstenyészetből augusztus elején hat héten keresztül a magyar merinó juhokat és a hortobágyi racka juhokat pároztatták. A bárányok körülbelül 150 napra születnek, így a juhoknál az ellési szezon a napokban kezdődött. Eddig az ikerbárányokkal együtt 42 állat született, az ellési szezon végére számuk várhatóan 850-re nő.
A Mátai Ménes istállóiban az ellési időszak várhatóan február elején kezdődik és 50 nóniusz csikó illetve 5 sport ló csikó születését várják a csikósok és a lovászok.
A borjak, bárányok és a csikók a téli szálláshelyeken születnek. Az ellési időszakban a pásztorok folyamatosan a jószágok mellett vannak, ha szükséges segítenek a szülésben. A fiatal utódok a legeltetési szezon megkezdését követően is anyjukkal együtt nevelkednek majd a pusztai legelőkön – közölték.
MTI