A hontalan és kóbor kisállatok világnapja alkalmából a Magyarországon élő több százezer gazdátlan kutyára és macskára, valamint az örökbefogadás fontosságára hívja fel a figyelmet a Mars. Hazánkban a menhelyek többsége befogadóképességén felül teljesít, miközben visszaesett az örökbefogadási kedv. A világ egyik vezető édesség-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója hosszú évek óta kiáll a felelős állattartás, valamint a menhelyek támogatása és az örökbefogadás fontossága mellett, az augusztus 16-i világnapon pedig kiemelt figyelmet szentel a gazdátlan kutyák és cicák helyzetének.
Magyarországon körülbelül 2 millió macska és 3 millió kutya él házikedvencként1,2, augusztus elején és végén őket ünnepeljük, ugyanakkor ebben a hónapban emlékezünk meg arról a több százezer gazdátlan kisállatról is, akiknek nem adatott meg az otthon kényelme és békéje. A Mars, amely többek között olyan népszerű kisállateledel-márkákat forgalmaz, mint a Pedigree és a Whiskas, hosszú évek óta elkötelezetten támogatja az otthontalan, kóbor kisállatokat. A vállalat célkitűzése, hogy jobb világot teremtsen a gazdátlan állatok számára, amelyben kulcsfontosságú szerepet játszik az állatmenhelyek segítése és az örökbefogadás ösztönzése.
Te is egy háziállatra vágysz? Fontold meg az örökbefogadást!
Hazánkban a menhelyek többsége befogadóképességén felül teljesít, miközben visszaesett az örökbefogadási kedv. Egy menhelyi kisállat befogadása, megmentése nemcsak jelentősen javítja az állat életminőségét, hanem segíti az intézményt is, mivel helyet biztosít egy másik rászoruló macskának, kutyának. Az örökbefogadás előnye továbbá, hogy a menhely munkatársai jól ismerik a náluk lévő állatokat, így segíthetnek megtalálni a leendő gazdi otthonához, személyiségéhez és életritmusához leginkább illő társat.
Jelenleg a fekete színű kisállatok találnak a legkisebb eséllyel új otthont, közülük is fekete macskák esélyei a legrosszabbak.
Sokan ugyanis még mindig összekapcsolják a fekete macskát a balszerencsével, pedig egy doromboló kiskedvenc – szőrzettől függetlenül – jótékony hatással lehet a gazdájára is.
A macskák és kutyák felemelő ereje: boldogságot hoznak az életünkbe
A Whiskas #Iamacatperson kezdeményezésének részeként idén végzett felmérésből kiderült, a macskatartás legnagyobb előnye, hogy gazdájuknak nap mint nap társaságot nyújtanak ezek az önálló és erős személyiséggel rendelkező kisállatok (76%), ugyanakkor közel ennyien vélik úgy, hogy közelségüknek stresszoldó, nyugtató hatása van (70%). A macskatartók többsége továbbá egyetért abban, hogy kiskedvencének köszönhetően nem csak az életminősége, de a mentális egészsége is javult.
Mindemellett a kutyákat nem véletlenül hívják az ember legjobb barátjának, társaságuk szintén pozitívan befolyásolhatja a gazdik közérzetét. Hűséges kedvencként sosem hagyják cserben azokat, akiket megjutalmaznak a szeretetükkel. Ezért négylábú barátaink rászolgáltak arra, hogy megünnepeljük őket a kutyák közelgő nemzetközi világnapján, augusztus 26-án, valamint arra is, hogy közülük minél több hontalan kutyus családra találjon.
„Hiszünk abban, hogy minden kisállat megérdemel egy szerető otthont, éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk azok támogatására és edukálására, akik gondoskodnak róluk. A lehetőség pedig, hogy segítsünk egy menhelynek, ma már mindenki számára adott, legyen szó akár anyagi támogatásról, vagy önkéntességről” – mondta Michaela Negrescu, a Mars senior portfólió-menedzsere.
A felelős állattartás támogatása, az állatbarát irodák népszerűsítése
A Mars egyik célkitűzése, hogy jobb világot teremtsen a kisállatok számára, amelynek az örökbefogadás támogatása mellett részét képezi, a menhelyek támogatása és a gazdik edukációján túl, az állatbarát irodák népszerűsítése is. A vállalat irodai életének több mint 10 éve szerves részét képezik a munkatársak kiskedvencei. Jelenlétük bizonyítottan kellemesebbé teszi a munkahelyi légkört, növeli a produktivitást és csökkenti a stresszt, továbbá a kiskedvencek is boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, hiszen napjukat gazdáik közelében tölthetik.
A Mars más szervezeteket is arra ösztönöz, hogy példájukat követve hozzanak létre kisállatbarát irodákat. Ehhez összeállított egy nyilvánosan elérhető, ingyenes háttéranyagot, amelyben útmutatók és bevált gyakorlatok szerepelnek, amelyek segítségével könnyen válhat a munkahely állatbaráttá.
1 – Az Állatorvostudományi Egyetem kutyatartást vizsgáló, 2021-es országos, reprezentatív felmérése alapján minden második magyar háztartásban van legalább egy kutya, ami azt jelenti, hogy hazánkban több mint 3 millió gazdás eb él.
2 – A macskák sincsenek sokkal lemaradva, ugyanis egy tavalyi felméréséből kiderült, hogy Magyarországon bőven 2 millió felett van a gazdás cicák száma.