Idén nyáron a Fővárosi Állat- és Növénykert két orangutánja is elpusztult – írja a Magyar Hang. Hanga Zoltán az állatkert szóvivője a lap érdeklődésére elmondta, hogy egy 28 éves hímet és egy 14 éves nőstényt vesztettek el, minden előzetes tünet nélkül.
Mint írják, a post mortem vizsgálatok még nem zárultak le, ezen humán patológusok bevonásával jelenleg is dolgoznak.
A szóvivő tájékoztatása szerint az állatok elpusztulása nincs összefüggésben a hőséggel, azzal, hogy a mostani nyáron is folyamatosan dőltek meg a melegrekordok és előfordult egy hétnél hosszabb hőhullám is. Már csak azért sem lehet – írta –, mivel a szumátrai orangutánok őshazája köztudottan olyan trópusi vidékeken található, ahol a magyarországinál jóval melegebb az éghajlat. Az orangutánok elhelyezésére szolgáló állatház a hozzá tartozó szabadtéri kifutóval 1987, azaz 37 nyár óta szolgál otthonául az emberszabású majmoknak, és vannak további orangutánjaik, akik ugyanabban az állatházban és kifutóban élnek, mégsem látni semmi nyomát annak, hogy problémájuk lenne.
Az állatkert közléséből az is kiderült, hogy az idei nyári időszakban – június és augusztus között – az egyedileg nyilvántartott állataik kevesebb mint 0,5 százaléka, pontosan 33 egyed halt meg, melyek között emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek és halak is voltak. Az elmúlt évek adatait összevetve ez a mortalitási ráta lényegében stagnál, amely alapján nem látszik lényeges különbség se évszakos, se éves összehasonlításban. További érdekességként közölték, hogy egyetlen olyan teremtmény sincs ezen állatok között, akik a természetben sarkvidéki éghajlaton élnek, tehát az elhullás mértéke nincs összefüggésben az esetleges nyári hőhullámmal.
Az Állatkertnek van protokollja nagy meleg idejére, ezeket az előírásokat idén is elegendőnek találták. Az orangutánok kifutójához például extra medencét és „zuhanyt”, a falból előtörő vízsugarakat biztosítottak.