A magyar szöcskeegér (Sicista trizona) az első emlősfaj Magyarországon, ami veszélyeztetett státuszt kapott a Természetvédelmi Világszövetségnél (IUCN). A kis rágcsáló egyetlen példánya egymillió forint eszmei értéket képvisel. A legaranyosabb benne pedig az, hogy neve ellenére, egy vödörből sem képes kiugrani.
A faj a kipusztulás szélén áll, pedig egykor széles körben elterjedt volt az Alföld füves élőhelyein. Ma valószínűleg
Magyarország legritkább gerinces állata.
A kis rágcsáló különös nevét egy téves feltételezésnek köszönheti: amíg nem láttak belőle élő példányt, testalkata alapján arra gondoltak, szöcske módra képes szökellni,
valójában azonban egy vödörből sem képes kiugrani.
„Az IUCN veszélyeztetett besorolása annyit jelent, hogy a faj a kipusztulás közelébe került. Nálunk egy helyen él szöcskeegér, a Borsodi-Mezőségen. Körülbelül 2000-5000 példány lehet belőle, bár elképzelhető, hogy túlbecsüljük az egyedszámát”
– mondta Cserkész Tamás biológus a Sokszínű Vidék megkeresésére.
Egykor széles körben elterjedt volt az Alföld füves élőhelyein, állománya kritikusan megritkult, ma valószínűleg Magyarország legritkább gerinces állata, és a térség egyik legjelentősebb természeti értéke.
Állati- és növényi eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt, rovarokra, például sáskákra és szöcskékre vadászik. A szöcskeegér téli álmot alszik, télen nem aktív, így ilyen szempontból az időjárás nincsen rá hatással.
Idén újabb uniós projekt indult a faj megmentésére, melytől a szakemberek azt remélik, megmenekülhet a szöcskeegér populáció a teljes kipusztulástól.