Idén közel 60 borjúval gyarapodott a pentezugi rekonstruált őstulok állomány, közölte a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. Ezzel már világviszonylatban is jelentős tenyészetnek számítanak, a borjúk pedig hozzájárulnak a már több mint 20 éves tenyésztési és szelekciós program sikeréhez.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban él a rekonstruált őstulkok legnagyobb populációja a világon. Már több mint 500 egyed él a vadlórezervátum területén és az állatkertben. A vadasparkban a fiatal és az idősebb bikákkal lehet találkozni, akik két külön legelőn élnek fél-szabadon. A rekonstruált őstulok hortobágyi tenyészetében kialakult fajta jelölésére 2017. óta a „hortobágyi tulok” elnevezést vezették be, melynek a hivatalos bejegyzését is indítványozták a hazai szarvasmarha törzskönyvezésben – olvasható a nemzeti park weboldalán, ha egy kicsit elmélyedünk a témában.
Mint írják, a rekonstruált őstulok jelenleg is szelektálás alatt áll Hortobágyon. Sok tenyésztési célt még nem sikerült elérni, és a jövőben sem lesz egyszerű ezek megvalósítása. A bikákból csak a legjobbak maradnak tenyésztésben. A bika borjaknak mintegy 10 százalékát hagyjuk meg minden évben, és ezekből csak egyet választunk ki tenyészbikának kb. 4-5 éves korában. A tehenek viszont nem esnek olyan szigorú elbírálás alá, mivel még ha ők maguk nem is tartoznak a legjobb tulajdonságot hordozó egyedek közé, utódaik között gyakran vannak megfelelő egyedek.
A majdnem 20 éves szelekciós munka során elért eredmények:
- minden borjú az őstulok borjakhoz hasonló vöröses barna színnel születik
- a fiatal állatok színe változik, ahogy idősödnek
- csaknem minden egyednek van fehér orr körüli területe
- csaknem minden bikának szíjalt háta van (akiknek nem azokat kizárjuk a tenyésztésből)
- a borjak kis súllyal születnek, így a tehenek könnyen ellenek
- az újszülött borjak súlya az első néhány hónapban gyorsan növekszik
- a legtöbb egyed jól alkalmazkodik a zord téli körülményekhez, amelyek nem, azokat nem használjuk a további tenyésztéshez
- Azok a tulajdonságok amelyeket még javítani kell:
- sok egyed szarva felfelé mutat
- a tehenek és a bikák is kisebbek, mint az őstulok volt, a lábuk hosszát még növelni kell
- a tehenek színe nagyon változó, a világos szürke és a krém szín nem jellemző az őstulokra, a tenyésztés kezdeti szakaszában bevont magyar szürke marhákra vezethető vissza