Gépek helyett bárányok nyírják a füvet az E.ON napelemparkjában

0
60 megtekintés
A bárányokat fedett akol és itató várja a naperőműparkban - Fotó: E.ON
Swing Szerelem Szulák
A napenergia is lehet még zöldebb: benzinmotoros fűnyírók helyett bárányok nyírják a füvet az E.ON toponári naperőművének területén. Az öko-fűnyírás bevezetése költségcsökkenést is jelent, de sokkal többet nyom a latban a fenntarthatóság. A kaposvári városrészbe telepített bárányok közreműködésével ugyanis a napelemek által termelt megújuló energia még tisztábbá tehető – írja az E.ON. 

A földre telepített napelemek alatt a füvet rendszeresen nyírni kell, hogy az energiatermelés hatékonysága a maximumon legyen. A fű röviden tartásával meg kell előzni a napelemek beárnyékolását és az elszáradó fű okozta esetleges tűzveszélyt is.

Megérkeznek a birkák az E.ON toponári naperőművébe. Fotó: E.ON
  • Tíz nőstény birka helyettesíti a benzin-meghajtású gépeket az E.ON toponári naperőművében.

  • A bárányok jelenléte számos előnnyel jár: karbonsemleges üzemanyaggal működnek, nem tesznek kárt a napelemekben kavicsfelverődéssel, nincs károsanyag-kibocsátásuk, de trágyázzák a talajt.

  • Az állatokat árnyékos akol és itató várja az őrzött területen.

  • Az E.ON más természetbarát megoldásokkal is kísérletezik: két erőművének falára molnárfecske-fészkeket és denevérodúkat telepített, egyes telephelyein pedig méhlegelőket alakított ki.

Tíz bárány végzi a fűnyírást a Kaposvár melletti naperőműparkban. Fotó: E.ON

A fűnyírást eddig – alkalmanként 25 liter benzin felhasználásával – benzinmotoros fűkaszával és fűnyíró traktorral végezték. Ahova a kasza és a traktor nem ér el, ott vegyszeres gyomirtást alkalmaztak. A gépek és vegyszerek helyébe lépő bárányok bevonása számos előnnyel jár: a birkák karbonsemleges bioüzemanyaggal, azaz fűvel „üzemelnek”, nemcsak legelik, hanem tapossák és trágyázzák is a gyepet. Mindemellett a környezetre is jobban vigyáznak: nincs károsanyag-kibocsátásuk, nem kapcsolódik hozzájuk mikroműanyag-szennyezés, mint például a fűkaszák használatakor, és szemben a gépesített fűnyírással, kőfelverődést sem okoznak, azaz nem tesznek kárt a napelemekben.

A tíz bárányt – akik valamennyien szelíd jerkék, azaz nőstények – egy nagyobb, 150 egyedet számláló nyájból kapja kölcsön az E.ON napelemparkja tavasztól őszig. A 24 órában őrzött, bekerített naperőművi területen biztonságban lesznek, és arra is lehetőség nyílik, hogy a mindennapjaikat nyomon kövessék. Ha egy aszályos periódusban kevesebb a fű, átmenetileg csökkenteni lehet a létszámot, ha pedig sok eső esik, és bővebb a táplálék, újabb állatokat is kihelyezhetnek melléjük. A komfortjuk érdekében itatókat és árnyékos akolt is létesítettek, hogy bármilyen az időjárás, mindig otthonosan érezzék magukat. Télen a fű nem nő, így legeltetésre sincs szükség, ezért az állatok a téli szünetben csatlakoznak a telet a hodályban töltő nyájhoz, majd tavasszal újra felveszik a „szolgálatot”.

A naperőművi legeltetés a legfejlettebb energiatermelési célú területhasználatok közé tartozik. A földterület mezőgazdasági és napenergia-termelési kettős felhasználásával, az úgynevezett agrovoltaikus módszerrel Európában és Amerikában is kísérleteznek. Az élő állattal való „fűnyírás” egy olyan megoldás, amivel minden érintett nyer. Kíméli a környezetet és általa a megújuló energiatermelés ezzel a körülménnyel egy kicsit még fenntarthatóbbá válik. Az E.ON is kísérleti szinten foglalkozik jelenleg ennek hazai meghonosításával. A gyakorlatban derül majd ki, hogy más telephelyeken, illetve nagyobb léptékben is lehet-e alkalmazni.

A bárányokkal végzett fűnyírás számos előnnyel jár. Fotó: E.ON

Az E.ON szakértői folyamatosan keresik az újabb természetközeli, fenntartható megoldásokat. A vállalatcsoport három telephelyén – Létavértesen, Gönyűn és Szigetváron – idén méhlegelőket létesítettek: speciális összetételű vadvirágmag-keveréket vetettek el a beporzó rovarok részére. Az energiacég nyíregyházi és debreceni erőművének falára mesterséges molnárfecske-fészkeket és denevérodúkat telepítettek, hogy a hasznos, védett madarak és repülő emlősök városi környezetben is biztonságos otthonra leljenek.

Méhlegelő az E.ON szigetvári naperőművében. Fotó: E.ON

A toponári naperőmű mára már „birkabiztos”: a vezetékek védőcsőben futnak, így nem jelentenek kockázatot a bárányok számára, és minden négyzetméterre kiterjedő bejárással győződtek meg róla, hogy nincs olyan hely a területen, ahová egy-egy állat beszorulhatna. A nyájat gondozó juhász kéthetente ellenőrzi a bárányok jólétét és egészségét, szükség esetén szénával is kiegészítve a táplálékukat. A bekamerázott, körbekerített telep pedig biztonságot nyújt számukra a ragadozóktól és mindenféle háborgatástól – ezzel és a mindig friss fűvel honorálva a közreműködésüket a tiszta energiatermelésben.

E.ON – sajtóközlemény