Az ET Berni Egyezményének állandó bizottsága visszaminősítette a farkasok védettségi státuszát

0
6 megtekintés
Szürke farkas (Canis lupus) - Fotó: Flickr
Swing Szerelem Szulák
A vadon élő állatok, növények és élőhelyek védelméről szóló Berni Egyezmény állandó bizottsága jóváhagyta kedden a farkasok védettségi státuszának visszaminősítését „szigorúan védettről” „védetté”.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács egyezményéhez csatlakozott 49 tagállam képviselője megszavazta Európai Unió által szeptemberben benyújtott javaslatot. Az Európai Bizottság azzal indokolta javaslatát, hogy a legfrissebb elemzések szerint az elmúlt két évtizedben jelentősen nőtt a farkaspopuláció, és a farkasfalkák egyre nagyobb területeket foglalnak el.

A 23 uniós tagállamban több mint 20 ezer farkas él, amelyek állománya folyamatosan nő. Ez a bővülés azonban veszélyt jelent jószágra és potenciálisan az emberre is, és a problémát kevésebé szigorúan szabályozott keretek között kell megoldani.

Az állandó bizottság üdvözölte a döntést, és sajtóközleményében felhívta a figyelmet arra: ez a módosítás további rugalmasságot biztosít a tagállamok számára a helyi farkaspopulációk kezelésében.

Viszont mivel a farkas továbbra is védett faj marad, a tagállamok védelmi és gazdálkodási intézkedéseinek továbbra is fenn kell tartaniuk számukra a kedvező természetvédelmi helyzetet.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a döntést fontos hírnek nevezte a vidéki közösségek és a gazdák számára. A berni egyezmény bizottsága „úgy döntött, hogy módosítja a farkasok védettségi státuszát, mert kiegyensúlyozott megközelítésre van szükségünk a vadon élő állatok és a megélhetésünk védelme között

– húzta alá.

Jessica Rosswall környezetvédelemért felelős uniós biztos szerint az EU természetvédelmi politikája, ezen belül a farkasok védelmére tett erőfeszítései az elmúlt évtizedekben sikeresek voltak, azonban az egyre növekvő farkaspopuláció és az ezzel járó kockázat indokolta a farkas jogi védelmi státuszának kiigazítását.

Következő lépésként javasolni fogjuk, hogy az uniós szabályokat ennek a döntésnek megfelelően frissítsük” – tette hozzá.

MTI