Idén is hemzsegnek az inváziós teknősök a tatabányai Csónakázó-tóban

0
5 megtekintés
Ékszerteknős (Trachemys scripta) - Fotó: Flickr
Swing Szerelem Szulák
A természetvédők minden évben teknőscsapdával próbálják kilakoltatni a Csónakázó-tó hivatlan lakóit, ugyanis a megunt házikedvenceket gond nélkül eresztik be a felelőtlen tulajdonosok a tóba. 

Sokan tartanak otthon ékszerteknőst, hiszen viszonylag keveset kell velük foglalkozni. Azonban az apró páncélos gyorsan tányérnyi méretűre is megnő és akár 50 évig is él. A megunt kedvenc pedig sokszor valamelyik közeli patakban, vagy tóban végzi – írja a  kemma.hu.

A tatabányai Csónakázó-tóban is rengetek invazív teknősfajta él, amik veszélyt jelentenek hazánk egyetlen őshonos teknősére, a mocsárira.

Mocsári teknős (Emys orbicularis) – Fotó: Flickr

Mint írják, három szervezet közös összefogásával szervezték meg a teknősbefogást még októberben. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, illetve a Magyar Madármentők helyi csoportjának munkatársai vállalták, hogy tavasszal, illetve ősszel kihelyezik a Csónakázó-tóra a négy teknősbefogót, négy napozócsapdát és négy varsát tettek ki. A hidegben azonban már elvermeltek a teknősök, így újabb fogás már nem akadt. Ezért beszedték a csapdákat.

Ősszel összesen huszonhárom teknőst fogtak be, amik hét különböző fajból származtak. A hazai, védett mocsári teknősből kettő példányt találtak a csapdákban, őket természetesen visszaeresztették. Rajtuk kívül sárga fülű ékszerteknősből tíz, a vörös fülűből öt példány fogtak.

Igazi ritkaság is akadt a Csónakázó-tóban, kínai csíkosteknős (Mauremys sinensis) – Fotó: Flickr

De volt például vöröshasú ékszerteknős, mississippi tarajosteknős, hieroglifás ékszerteknős is a csapdában. Illetve egy igazi ritkaságot is fogtak, kínai csíkos teknőst, ami nem mellesleg veszélyeztetett fajként tartanak számon.

Tavasszal is egy hónapon keresztül voltak kint a csapdák, akkor 31 példányt fogtak, többségében szintén ékszerteknősöket.

Jó helyre kerülnek

Miután az invazív fajokat kifogták egy ideiglenes tárolóba kerülnek, onnan pedig heti rendszerességgel a Fővárosi Állat, – és Növénykertbe szállítják őket. Ott orvosi vizsgálaton esnek át, majd az egészséges példányok az állatkertben lévő nagy teknőskifutóba költöznek.

Vörösfülű ékszerteknős (Trachemys scripta elegans) – Fotó: Flickr

Sok ékszerteknős élhet a Csónakázó-tóban, ugyanis az enyhe teleket átvészelik és tavasszal tojást tudnak rakni, így folyamatosan frissül az állomány. Ráadásul rendszeresen engednek bele újabb, otthon megunt pédányokat is.