Fakó rétihéják kápráztatták a szemeket a Cserebökényi puszták felett

0
36 megtekintés
Hím fakó rétihéja (Circus macrourus) - Fotó: Flickr
Swing Szerelem Szulák
Ragadozómadarat látni mindig fantasztikus élmény, van bennük valami fenséges, ami azonnal megragadja a szemet és a képzeletet. A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén, szeptember 8-án és 18-án vonuló fakó rétihéjákat figyeltek meg.

Hazánkban négy rétihéja fajjal találkozhatunk. A gyakoribb barna rétihéják mellett kis számban hamvas rétihéják is költenek nálunk. A kékes rétihéják nagyobb példányszámban telelni jönnek hozzánk, a fakó rétihéják pedig elsősorban az Alföld keleti részén vonulnak át. Őszi vonulásukon a legtöbb megfigyelésük augusztus és október között van. Ekkor a költőterületről, az eurázsiai pusztákról az afrikai trópusi telelőterületre tartanak – írja a nemzeti park.

Barna rétihéja (Circus aeruginosus) – Fotó: Flickr

A rétihéják meghatározása nem minden esetben egyszerű feladat. Vadászat közben közvetlenül a föld felett siklanak, vagy imbolyogva repülve keresgélnek. A keskenyszárnyú hím fakó rétihéja szárnycsapásai gyorsak, a vörös vércsééhez hasonlóak. Az öreg hím fakó rétihéja felül gyöngyházszürke, alul világos fehér színű. Négyujjas, kihegyesedő szárnycsúcsán szűk, ék alakú fekete folt van.

Hamvas rétihéja (Circus pygargus) hím – Fotó: Flickr

Cserebökényben szeptember 8-án egy másodéves hím fakó rétihéját vadászat közben figyeltek meg, míg a szeptember 18-án látott öreg hím pedig épp egy zsákmányra csapott le. Valószínűleg ugyanezt a példányt látták másnap Fábiánsebestyén-Rekettyésen.

A tojó felsőteste barna, a felső farkfedői fehérek, a mell sárgás-fehér alapon csíkozott. A fiatal madár annyiban különbözik a tojótól, hogy a mell vörösessárga árnyalatú. – Kékes rétihéja (Circus cyaneus) – Fotó: wikipedia.org

A fakó rétihéja főleg rágcsálókat, madárfiókákat, hüllőket vagy sáskákat ejt el. Minden bizonnyal a megfigyeltnél több fakó rétihéja vonul át a területünkön, hiszen nem minden példányt tudnak megpillantani, felmérni.

Hím fakó rétihéja (Circus macrourus) – Fotó: Flickr