Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) azért engedélyezte, hogy az Oxitec nevű brit biotechnológiai cég génszerkesztett rovarok tömegeit engedje szabadon Floridában és Kaliforniában, mert ettől az általuk terjesztett betegségek csökkenését várja – írja a Magyarmezogazdasag.hu.
Mint írják, az Oxitec által kifejlesztett hím szúnyog – az OX5034 kódnevű faj – az Aedes aegyptiből, vagyis Egyiptomi csípőszúnyogból származik, amely számos betegség, köztük a Zika, a dengue- és a sárgaláz hordozója.
A módosított hím rovarokat úgy tervezték, hogy terméketlen utódokat hozzanak létre.
Amikor ezek a szúnyogok párosodnak az őshonos nőstényekkel egy területen, állítólag nőstény lárvákat hoznak létre, amelyek egyszerűen elpusztulnak, mielőtt elérnék a felnőttkort, és ezzel a populáció egészét tönkreteszik. És mivel csak a nőstény szúnyogok szívnak vért az emberekből, a módosult rovarokról úgy gondolják, hogy nem jelentenek veszélyt az emberekre. Az Oxitec tavaly kísérleti programot indított az EPA és a helyi hatóságok jóváhagyásával, génmódosított szúnyogok millióit engedte szabadon Florida kiválasztott területein.
Módszere az úgynevezett steril rovartechnika legújabb példája, amelyet korábban más káros kártevők, például a legyek populációinak kiirtására vagy csökkentésére is alkalmaztak már.
A programot azonban sokan vitatják, mert véleményük szerint ismeretlen környezeti, illetve egészségügyi kockázatokat rejthet.
Olyan vélemények is megfogalmazódtak, hogy az EPA és a helyi hatóságok nem tettek meg mindent a projekt teljes átláthatósága érdekében.