Ismét egy ritka vendéget köszönthettünk Magyarországon, a vörösnyakú ludat. A veszélyeztetett kategóriába sorolt kis szépségek megjelenése minden éveben nagy öröm a Bihari-síkon – adta hírül Facebook oldalán a Hortobágyi Nemzeti Park.
Késő ősszel az északról érkező nagy lilikekkel rendszerint megjelennek a vörösnyakú ludak is. A Bihari-sík területén is az elmúlt években rendszeresen megfigyelheték őket, többnyire gyakoribb lúdfajok közé vegyülve.
Nyugat-Szibéria viszonylag kis területén költ, csaknem a teljes állomány a Kaszpi-tenger déli felének öbleiben, a Fekete-tengeren, Romániában és Bulgáriában telel. , Kisebb csoportok Iránban és az Eufrátesz mocsaraiban is előfordulnak. Korábban biztosan nagy számban telelt Egyiptomban is, mert a fáraók korából számos félreismerhetetlen vörösnyakú lúd ábrázolás ismert. A csoporttól elszakadt példányok más lúdfajokkal Európába is eljuthatnak, például Angliába vagy más Nyugat-Európai országokba, de egyre gyakoribb vendégek a Kárpát-medencében. Nyílt bokros területeken, valamint erdős tundrákon él.

A kis huncutok alig nagyobbak egy tőkés récénél, teljes hosszuk 55 centiméter, tömegük 1 és 1,5 kilogramm között mozog. Kis mérete miatt nehéz az örvös ludak között megtalálni, mivel nagy távolságból a vörös szín feketének látszik.

Erősen társas természetű. A madarak sűrű rajokban repülnek, és minden irányváltást egyszerre végeznek, erről már nagy távolságból is felismerhetők. A vörösnyakú lúd már februárban elhagyja téli szállásait, de csak júniusban érkezik meg költőterületeire, a tundrára. Fészkelőterületén majdnem kizárólag gyapjúsással táplálkozik. Telelőterületein sótűrő növényzetet és gabonát eszik.

A vörösnyakú lúd világállománya veszélyeztett, szűk elterjedésű faj. Vizes élőhelyeink, rövidfüvű pusztáink védelmével e fajnak is élőhelyet biztosíthatunk.
Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft.
Kapcsolodó ritkaságok:
Ritka kóborló madárfaj tűnt fel több helyen is Magyarország területén