Amennyire manapság már szinte népbetegségnek számít az emberek körében a szénanátha, olyannyira elterjedt, és sajnos egyre gyakoribb – elsősorban kutyáknál – az úgynevezett atópiás vagy allergiás eredetű ekcéma, melynek legfeltűnőbb, és egyben legkellemetlenebb tünete az erős viszketés, és az ebből adódó heves vakaródzás.
Mitől lesznek allergiásak a kutyák?
Az allergia a szervezet túlérzékenysége bizonyos anyagokkal, az allergénekkel szemben. Ha az állat szervezete többször kerül kapcsolatba egy bizonyos allergénnel, az immunrendszere érzékennyé, túlérzékennyé válhat (szakmai kifejezéssel: szenzibilálódik), és kialakul a jellegzetes allergiás reakció.
Milyen anyagok lehetnek allergének egy kutya számára?
- Háziporatkák,
- penészgombák,
- fák és füvek pollenjei (ezek a szezonális allergiák, – ide tartozik a parlagfű-allergia is),
- az eleség fehérje- vagy szénhidrát komponenseire és a tápok különféle adalékanyagaira is reagálhat az immunrendszer túlzott mértékben (ezek a táplálékallergiák),
- a bolha nyála bolhaallergiát válthat ki,
- különféle kémiai anyagok vagy vegyi tisztítószerek,
de tulajdonképpen bármely anyag kiválthat az arra érzékeny egyedben allergiás reakciót.
Mit okozhat az allergia kutyák esetében?
- a bőr viszketése (allergiás bőrgyulladás) – ez a leggyakoribb!
- visszatérő külső hallójárat-gyulladás és/vagy kötőhártya-gyulladás
- érintettek lehetnek a légutak is (köhögés, tüsszögés, orrfolyás) – ezek a tünetek kutyáknál jóval ritkábban fordulnak elő, mint embernél
- gyomor-, bélrendszeri tünetek (hányás, hasmenés) is kialakulhatnak.
Ezeket a kellemetlen tüneteket lehet a szokásostól (antihisztaminok, szteroidok) eltérő, kíméletes módon is kezelni. Ennek a betegségnek a gyógyítása szelíd módszerekkel, – mint amilyen pl. a homeopátia vagy a fitoterápia -, nem egy egyszerű feladat, de nem is reménytelen vállalkozás.
Különösen a nehezen kezelhető, súlyosabb tüneteket mutató esetekben a homeopátia hatékonysága attól függ, hogy mikor kezdjük el a terápiát:
- a tünetek aktív időszakában, pl. augusztus végén, ami egy parlagfű-allergiás kutyusnak a legnehezebb időszak;
- vagy az úgynevezett allergénmentes időszakban, amikor éppen nincsenek tünetek, – ilyenkor sokkal hatékonyabban lehet kezelni egy évek óta fennálló, vissza-visszatérő allergiát.
Cikksorozatunk következő részében az allergia kezelésének kíméletes módjaival is megismerkedünk, megtudhatjuk hogyan enyhítsük a tüneteket a homeopátia segítségével.
Szerző: Dr. Kopócsi Andrea, homeopata állatorvos
Fotó: huffingtonpost.com