Egy ritka, leucisztikus csicsörkét sikerült lencsevégre kapni Szilvásváradon. A szép kismadár olyan fakó, hogy inkább hasonlít egy kis csibéhez, mint csicsörkéhez. A madár fajtestvéreivel mozgott magabiztosan a csapat egyenrangú tagjaként – írta meg a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
A csicsörke (Serinus serinus) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj. Az egyik legkisebb madár az európai pintyek között 11-12 centiméteres testével, rövid tollazatával, vastag nyakacskájával, kis csőrével, erősen csíkozott alsó résszel. A hímek citromsárga színű fejrésze összetéveszthetetlen, míg a nőstények és a nem kifejlett egyedek sokkal kevésbé sárgák, kivéve talán a farrészüket.
Az albinizmus a színanyag képződésének veleszületett zavara, mely csökkent vagy hiányzó pigmentációban nyilvánul meg, és a melanin nevű festékanyag hiánya okozza. A madarak színezetét nem csak a melanin alakítja ki, hozzájárulnak még a karotinoidok és a toll szerkezete is. A leucizmus pigmentszegénységgel jár, de nem hat az állat látására, valamint nem is változtatja a szemeket pirossá mint az albinizmus.

A kis csicsörke közeli rokona a kanáriként ismert díszmadárnak. Ősei az észak-afrikai Atlasz-hegység örökzöld régióiban éltek, mára Európa legészakibb területeit kivéve mindenütt megtalálhatók. A többnyire vonuló faj egyedi kora tavasszal érkeznek hazánkba, és október végén vonulnak el. Telelőhelyeik Dél-Európában és Észak-Afrikában ismertek. Magyarországon 50-100 ezer párra becsülik a költőállományát.
Bízzunk benne, hogy a látott példány együtt marad a többiekkel – s majd visszajön velük
– tette hozzá a Nemzeti Park.