Hová lettek az őzek Békés vármegyéből?

0
8 megtekintés
Európai őz (Capreolus capreolus) - Fotó: pexels
Swing Szerelem Szulák
Drasztikusan lecsökkent az őzek száma Békés vármegyében, három év alatt az állomány mintegy harmada eltűnt. A vadászok egyelőre nem tudják, mi állhat a háttérben. Pedig a térségben az őz a legfontosabb nagyvad – írja a hirklikk.hu

Békés vármegye erdeiben korábban húsz-huszonötezer őzet tartottak nyilván. A Magyar Vadászkamara területi elnöke szerint a bajt először 2022 nyarán észlelték, amikor az aszály miatt a gidaállomány szinte teljesen elpusztult. Az állomány lassan regenerálódik, mert az őzsuta évente egy, de legfeljebb két gidát tud felnevelni.

„Sajnos most 2024 őszén is folyamatos a csökkenés. Mindenféle kutatások és vizsgálatok mennek. Nem vegyszer. Nem is mérgezés – tavaly nagy pocokinvázió volt, ezért felmerült, hogy a gazdák nem szakszerű mérgezése okozza az őzek elhullását. Az elhullott egyedeket bevittük laboratóriumi vizsgálatra, ami nem igazolta vissza a gyanút” – idézte az InfoRádiónak nyilatkozó Hrabovszki Jánost, a Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnökét az Infostart.

Mint írják, a „vétkesek” között a sakál is képbe került, de a csökkenés nagyobb annál, mint amit a sakálok okoznak. A szakemberek úgy látják, hogy valami más probléma van, mert

az elejtett vagy elhullott egyedekből vett zsiger- és szövetmintákból azt tapasztalják, hogy valamilyen belső fertőzés vagy gyulladásos betegség van bennük, élősködőket találnak az állatokban, tehát valami fertőzés van az őzállományban.

Európai őz (Capreolus capreolus) – Fotó: Flickr

„70 évvel ezelőtt alig volt az Alföldön szabad területen őz. Aztán növekedni kezdett az állomány, 2022-ben csak ebben a vármegyében 20-25 ezer egyed élt. Ma a harmadát-felét elvesztettük ennek, de nem tudjuk pontosan, miért. Tapasztalatunk szerint a gidákkal van baj, nem marad meg a szaporulat” – fejtegette a kamarai elnök.

A Békés vármegyei elnök úgy látja, a más vármegyei vadásztársak és kamarai vezetők hasonló problémákat tapasztalnak az egész Alföldön, Csongrád, Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is. Romániával is kapcsolatban vannak, Arad és Nagyvárad térségében is hallanak hasonló észrevételekről.

Forrás: Infostart, Hírklikk