Nagyjából 4,2 méter hosszú, fiatal óriáskalmár vetődött partra Dél-Afrikában, a Britannia-öbölben. Az állat még életjeleket mutatott, mikor rátaláltak a járókelők és megpróbálták megmenteni – szúrta ki az Origo.
Többen próbálták visszatuszkolni az állatot a vízbe, de irtózatos súlya miatt a kísérletsorozat kudarcba fulladt.
„Elszomorított a haldoklása. Még lövellte a tintát magából, amikor pedig próbáltam hozzáérni, a csápjait rátapasztotta a kezeimre, alig bírtam visszahúzni őket”
nyilatkozta a News 24 híroldalnak az állat segítségére siető egyik strandoló, Richard Davies.
The latest acquisition of Iziko Museums of South Africa is this Giant Squid (Architeuthis) specimen that washed up in…
Опубликовано Wayne Florence Вторник, 9 июня 2020 г.
Ritka, hogy ilyen jó állapotban lévő példányt meg lehessen figyelni
Az óriáskalmárok 300-1000 méter mélyen élnek. Akár 20 méteresre is megnőhetnek, de várható élettartamuk nem haladja meg az 5 évet. Nehéz megfigyelni őket – élő egyedről 2006-ban készült először filmfelvétel – éppen ezért a tudomány idáig nem sokat tudott kideríteni róluk.
A most talált példány valószínűleg fiatal egyed volt, még 2 éves sem lehetett.
Az óriáskalmár (Architeuthis dux) testtömege a becslések szerint elérhette a 300 kilogrammot is. Elszállításáról végül tengerbiológusok gondoskodtak, akik alaposabban tanulmányozni szeretnék a ritka, mélytengeri ragadozót. Egyelőre nem tudni, mi okozhatta az állat pusztulását. Külső sérüléseket nem találtak rajta, így többet csak a boncolás után tudnak kideríteni a szakemberek.